Az al-Kaida újabb terveket sző
Michael McConnell amerikai nemzeti hírszerzési igazgató szerint az al-Kaida terrorhálózat továbbra is terveket sző az Egyesült Államok megtámadására; az új kémfőnök szerint jelentősen javítani kell a felderítés munkáján, hogy el lehessen hárítani az új merényleteket.
Michael McConnell amerikai nemzeti hírszerzési igazgató szerint mindenekelőtt gördülékenyebbé kell tenni a tizenhat amerikai hírszerző szervezet együttműködését - írta a csütörtöki The Washington Post.
McConnell értékelése szerint a végrehajtott reformok ellenére sajnos máig nem sikerült kiküszöbölni azokat az alapvető hiányosságokat, amelyek lehetővé tették a radikális iszlamista terroristák 2001-es merényleteit. A The Washington Post szerint McConnell elődjét, John Negropontét azért bírálták, mert nem tudta egységbe fogni a szétszabdalt hírszerzést, nem tudta akaratát érvényesíteni a Pentagonnal szemben, amely az erre a tevékenységre szánt költségvetés 80 százalékát ellenőrzi.
McConnell ezért mindenekelőtt a kémszervezetek együttműködését szeretné fokozni. Ezt azoknak a hadseregbeli reformoknak a mintájára képzeli el, amelyek nyomán az 1980-as években sikerült összehangolni a fegyveres erők különböző részeinek működését. A kémfőnök például olyan vezetőket kíván a felderítés élére állítani, akik már több kémszervezetben tapasztalatot gyűjtöttek.
Az arabul beszélő ügynökök hiányának enyhítésére a kémfőnök fel akarja gyorsítani az arab amerikaiak toborzását, amely jelenleg négy hónapot vesz igénybe. McConnell, aki két hónapja foglalta el a nemzeti hírszerzési igazgató posztját, most hozta nyilvánosságra, milyen változtatásokat képzel el az amerikai hírszerzési közösségben.
A nyugalmazott tengernagy azt is szorgalmazza, hogy bővítsék ki a kormány lehallgatási jogköreit, az eddigieknél szélesebb jogosítványokat kérve a terroristagyanús személyek megfigyeléséhez. A George Bush elnök terrorellenes stratégiáját bírálók attól tartanak, hogy a kormány McConnell javaslata nyomán az eddigieknél is gátlástalanabbul kémkedhetne az amerikai állampolgárok után. Az Amerikai Polgárjogi Szövetség a kezdeményezés elvetésére hívta fel a kongresszust.