2007. március. 10. 13:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 10. 13:55 Shake

Harry hercegre vadászik az al-Kaida?

Hetek kérdése és Harry herceg lesz az első királyi leszármazott, aki a tűzvonalban harcol majd Irakban. Nagybátyja, Andrew ugyan részt vett a 25 évvel ezelőtti angol-argentin háborúban, de tengerészként egy anyahajón állomásozott, amíg Harry a gyalogos egységével, a Blues and Royals-szal a szárazföldön lesz jelen a háborús zónában.

A döntést természetesen udvari és katonai biztonsági tanácskozások tömege előzte meg, de miképp Andrew esetében, Harry-vel sem tehetett kivételt a hadsereg előkelő származása miatt. Az ilyen kivételezés rombolóan hat a katonai morálra, ezért a hadsereg mindenkor a normális eljárást követi. Nem mintha a herceg igényelte volna a különleges bánásmódot. Sőt maga fenyegetőzött, hogy szakít a sereggel, ha kihagyják a besorolásból. Ami nem csoda, hiszen ez jó alkalom, hogy egy időre ő kerüljön a középpontba, és hogy kiverekedje magát az örökösen a bátyja (Vilmos herceg) árnyékában kuksoló, mihaszna botrányokozó szerepéből.

Nagyon is meglehet, hogy ebből a hősködésből minden óvatosság ellenére hősiesség lesz, ugyanis az al-Kaida máris a herceg vérét akarja, pedig őméltósága még iraki földre sem lépett. Iszlám fanatikusok népszerű weboldalain fenyegető és uszító üzenetek jelenetek meg a herceggel kapcsolatban. Az egyik fanatikus nyíltan kijelenti: ”Harry-t azért küldik Irakba, hogy a muzulmánok megöljék!”. Egy másik szélsőséges aktivista jóval vészjóslóbb jövendölésbe bocsátkozik: ”Allahtól majd megkapja (a herceg), amit megérdemel, akárcsak az elődjei (utalva a több száz elesett brit katonára).”

Ezeket az üzeneteket a nemzetbiztonság nem fogadta könnyedén, és Harry egységét különleges kiképzésben részesítik. Az úgynevezett „háborús szerepjáték” gyakorlat alatt igazi túszejtést szimulálnak, és a kiszabadítási technikákat gyakorolják. Emellett kiképzést kapnak azzal kapcsolatban is, hogyan kerüljenek el egy esetleges útszéli bombatámadást, és hogyan ismerjenek fel különböző terrorista leshelyeket. Egyes források szerint a tréninget maga a SAS (elit katonai szolgálat) irányítja, és nem bíznak semmit a véletlenre.

Veszélyt jelent az egységre
Ugyan hivatalosan a herceg ugyanolyan bánásmódban részesül, mint a többi katona, a valóságban azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni ezt a terrorista fenyegetést. Annak ellenére, hogy, úgy tűnik, Harry-nek fontosabb a népszerűségi indexe, mint az élete, az egységének többi tagja kifejezett veszélyben van a herceget övező figyelem miatt. Arról nem is beszélve, hogy katasztrofális nemzetközi következményekkel jár, ha Harry-nek valóban baja esik.

„A herceg főnyeremény lenne bármelyik felkelő csapatnak. Elfogása és kivégzése aranyat ér  propaganda szempontból. Az uszító üzenetek egyértelműen arra utalnak, hogy Harry iraki állomásoztatása feszültséget okoz” - nyilatkozta Neil Doyle az internetes terror szervezetek szakértője.

Az első értesülések szerint a Blues and Royals egység  Scimitar-ban fog állomásozni, amit a katonák csak „Mad Max területnek” becéznek az ellenséges lakosság miatt. De kétséges, hogy Harryt a tényleges veszélyzónába engedik majd, akármennyire is szeretné. A kiváltságos királyi pozíció nem csak a lányok meghódítására szolgál, vannak hátulütői is. Ebben az esetben, úgy tűnik, az lenne az igazi hőstett, ha herceg háttérben maradna, mert ez esetleg életeket menthet. Cserében biztosan megkapja a hőn áhított sajtófigyelmet. 

Krisztina O'Brien

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.