2007. április. 02. 10:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 02. 10:27 Világ

1,9 milliárd euró környezetvédelemre az EU-ban

Megállapodtak az Európai Parlament és az uniós intézmények képviselői a környezet és természetvédelemi programok közösségi finanszírozásáról, azaz a LIFE+ programról. Magyarországnak évi 5 millió jut majd.


Az  egyeztető bizottság tagja, Hegyi Gyula  európai  parlamenti képviselő a vitát követően kijelentette, hogy a Parlament javaslatára az eredeti tervekhez képest 40 millió euróval megemelték a LIFE+ keretösszegét. Így  2007 és 2013 között  valamivel  több,  mint 1.9 milliárd eurót áll rendelkezésre az EU 27 tagállamában.

A tagállam részére meghatároznak egy keretösszeget, melyre évente lehet pályázni. Magyar programokra várhatóan  évi 5 millió euró fog jut  a következő években.  A vita során Hegyi Gyula kérdésére Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos kijelentette, hogy amint rendelkezésre áll az információ a tagállamokban található madárvédelmi területekről, akkor ez   ezeket is figyelembe veszik a pénz elosztásánál.  Mivel Magyarországon sok a madárvédelmi terület, 2010-től  egy millió euróval növekszik a magyar programokra folyósított összeg.

Szintén a  parlament javaslatára az egész keretösszeg 15%-át elkülönítik  a határokon  átnyúló programokra. Jó regionális együttműködéssel további támogatásokat érhetünk el.

 Az ülés végén a környezetvédelmi  biztos ígéretet tett  arra, hogy hamarosan kidolgoznak egy új finanszírozási rendszert a Natura 2000 programokra is, melyben több százezer magyar földtulajdonos érdekelt.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.