A németek húzzák a szájukat az amerikai tervekre
Az amerikai rakétaelhárító rendszerek tervezett kelet-európai telepítése csupán az Egyesült Államokat védi, ezzel szemben Európa számára kockázatot jelent – hangsúlyozta egy magas rangú német konzervatív politikus.
Karl von Wogan, a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) európai parlamenti képviselője – egyben tekintélyes biztonságpolitikai szakértő – nyilatkozatában felszólított arra: az Európai Uniónak meg kell vizsgálnia, hogy a tervezett telepítés milyen mértékű veszélyeztetettséget jelent a kontinens számára. Mindennek alátámasztására a "legegyszerűbb példaként" hozta fel, hogy egy lelőtt rakéta roncsai felmérhetetlen pusztítást okozhatnak.
Wogan szavai jelzik, hogy pártállástól függetlenül, német politikai körökben rendkívül erős fenntartásokkal fogadják az Egyesült Államok kelet-európai rakétatelepítési terveit. Frank-Walter Steinmeier szociáldemokrata külügyminiszterrel az élen nemcsak az Oroszországgal való konzultáció hiányát kifogásolják, hanem többnyire nem értenek egyet a Washington által hangoztatott indokokkal sem.
Szerdai állásfoglalásában a konzervatív politikus is utalt arra: Németország sürgeti, hogy a telepítés tervét a NATO-orosz tanács küszöbön álló ülésén vitassák meg, továbbá az Európai Uniót is vonják be a rakétatelepítéssel kapcsolatos "gondolkodás" folyamatába. Nem hivatalos értesülések szerint egyébként a rakétatelepítés ügye napirendre kerül a NATO-tagállamok védelmi minisztereinek csütörtök délután kezdődő, kétnapos wiesbadeni találkozóján.
Pawel Zalewski, a lengyel parlament külügyi bizottságának elnöke a Financial Times Deutschland című lapnak megerősítette, hogy országa készen áll az amerikai rakétarendszer befogadására. A konkrét tárgyalások ugyan még hátra vannak, de úgy ítélte meg, hogy a telepítés nemcsak Lengyelország, hanem egész Európa biztonságát erősíteni fogja. A lengyel politikus nem értett egyet azzal a felvetéssel, hogy a telepítéssel kapcsolatos tervekbe Oroszországot is be kell vonni. Hangoztatta: Moszkvának tudomásul kell vennie, hogy az amerikai rakéták nem Oroszország ellen irányulnak. Szerinte az orosz kormány – Putyin elnökkel az élen – csak azért tiltakozik a telepítés ellen, hogy ezáltal erősítse saját tárgyalási pozícióit, s valamiféle jutalmat kapjon a "későbbi beleegyezésért".