2007. január. 14. 19:14 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 14. 19:16 Világ

Újabb magyar katonák mehetnek Irakba

Júniustól magyar katonák vehetik át Irakban a NATO kiképzési feladatainak ellenőrzését és elemzését végző csoport munkáját, ha a szövetség elfogadja ezt a magyar felajánlást - jelentette be az Irakban járt Szekeres Imre honvédelmi miniszter.

A politikus ismertetése szerint a NATO iraki kiképző missziójában dolgozó 17 magyar katonán kívül egy további 10-15 fős csoport kaphatna feladatot. Ők összekötő, ellenőrző és elemző feladatokat látnának el a parancsnokságon.
   
A katonák júniustól vehetnék át ezeket a teendőket, addig ezt egy lengyel egység végzi. A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, ez nem jelentene plusz biztonsági kockázatot.
   
A NATO kiképzőközpont parancsnokságán jelenleg hét magyar katona dolgozik, tízen pedig az Ar-Rusztamijában lévő központban látják el feladatukat.

A Szekeres Imre és Havril András vezérezredes, vezérkari főnök által vezetett magyar delegáció mindössze hét órát tartózkodott Bagdadban. Ez idő alatt találkoztak az iraki védelmi miniszterrel, a NATO kiképzőközpont parancsnokával, valamint az amerikai fegyveres erők itteni parancsnokával is. Biztonsági okok miatt nem jutottak el az Ar-Rusztamijában lévő központba, ahol az iraki katonák és rendőrök felkészítése folyik.

A miniszter találkozott George W. Casey tábornokkal, az Irakban állomásozó többnemzetiségű erők parancsnokával, aki az iraki biztonsági helyzetről adott tájékoztatást. Szekeres Imre a találkozót ismertetve elmondta, hogy a tábornok szerint a 18 tartományban négy kivételével stabilitás és nyugalom van. Bagdad a legkritikusabb, hiszen a merényletek 80 százaléka itt történik. A jövőben elsősorban a fővárosban akarják konszolidálni a helyzetet.
   
Az amerikai tábornok nagyra értékelte a magyar katonák segítségét, megköszönve a Magyarország által felajánlott 77 darab T-72-es harckocsit is, amelyeket már használ az iraki haderő.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.