2007. január. 10. 08:12 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 10. 08:26 Világ

Két évvel a baleset után újraindították a japán atomreaktort

Először indították újra a mihamai atomerőmű 3. számú reaktorát, több mint két évvel a baleset után - jelentette be a létesítményt működtető Kansai Electric Power Co.

A Tokiótól 320 kilométerre nyugatra fekvő erőmű reaktorát 2004. augusztus 9-én zárták be, miután a hűtőrendszer egy elrozsdásodott csöve eltörött, majd forró vizet és gőzt lövellt ki a szolgálatban lévő dolgozókra. Öten meghaltak, hatan megsebesültek a szerencsétlenségben, ugyanakkor az illetékesek közlése szerint radioaktív anyagok nem kerültek ki a szabadba.

Az újraindítás a cég szóvivője szerint zökkenőmentes volt. A reaktor csúcsra járatása februárban várható.

A nyersanyagszegény Japán energiaszükségletének egyharmadát elégítik ki az atomerőművek és a tokiói kormány azt tervezi, hogy ezt az arányt 2010-re 40 százalékra emeli. A japán közvélemény azonban az elmúlt évek balesetei, biztonsági problémái miatt egyre inkább ódzkodik az atomerőművektől és ez nehézséget okoz újabb létesítmények építésének elfogadtatásakor.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.