Kerékbilincs
Sajátos módját választotta a bűnözés elleni küzdelemnek az ohiói Cincinnati egyik helyi tévécsatornája: a körözött gonosztevők keresését játékkal ötvözte. A módszer hatékonynak bizonyult.
A közlekedési bűncselekményekért körözött Eric Kraus és Jason Biehn önként adta fel magát, a kábítószeres ügyekért és egy rendőr megfenyegetéséért keresett Daniel Pike-ot pedig egy közúti ellenőrzés során kapcsolta le egy rendőrjárőr. Mindhárom bűnöző vesztét a Cincinnati körzetében sugárzó Local12 WKRC tévéállomás egyik különleges műsora, az Igazságkerék okozta, ez tette ugyanis ismertté az arcukat.
A programot az amerikai CBS tévétársaság érdekeltségébe tartozó csatorna veterán bűnügyi tudósítója, Deborah Dixon találta ki, miután Cincinnati polgármestere, Mark Mallory egy alkalommal összefogásra szólított fel a régió ötven legkeresettebb bűnözőjének felkutatására. A riporternek az az ötlete támadt, hogy játékkal vegyíti a bűnüldözést, így próbálva minél több ember emlékezetében rögzíteni a legveszélyesebb bűnözők képét, no és némi nyereménnyel érdekeltté is tenni a nézőket a gonosztevők kézre kerítésében. Egy szerencsekerékre ráragasztotta a régió ötven legveszélyesebbnek tartott, többnyire gyilkosságért, szexuális és kábítószeres cselekményekért keresett bűnözőjének portréját - ez lett az Igazságkerék.
A műsor nem egészen fél éve szerda reggelenként jelentkezik, néhány percben. Rendőrségi hírek rövid ismertetése után egy meghívott, többnyire rendőr megpörgeti a kereket, és amelyik portrén megáll a nyíl, azt a bűnözőt egy héten keresztül a csatorna minden hírműsorában bemutatják. Aki olyan információt ad a nyomozóknak, amelynek segítségével sikerül elfogni a delikvenst, az 500 dolláros jutalmat kap. A pénzt szponzorok, üzletek, vállalatok adják össze, de olykor máshonnan is érkezik adomány. Egy kentuckyi középiskola diákjai például - mint arról nemrég az USA Today amerikai napilap írt - szintén összedobtak 500 dollárt, lehetőséget teremtve ezzel az intézmény egyik munkatársának a kerék megforgatására.
A műsor, amely mintegy 45 ezer nézőhöz jut el, a várakozásokat felülmúlóan sikeresnek és hatékonynak bizonyult. Eddig 21 adása nyomán 27 bűnöző került rendőrkézre, közülük többen feladták magukat, miután a fotójuk megjelent a keréken. Az anonimitásukat megőrző tippadóknak a múlt hónapig összesen 8000 dollárt fizettek ki, a jutalomszámlán azonban már jóval több pénz gyűlt össze.
"Nem egy nagy durranás, nem dönt nézettségi csúcsokat, egyszerűen arra ösztönzi az embereket, hogy szétnézzenek a környezetükben" - mondta az USA Todaynek Dixon az Igazságkerékről, amely a csatornán 1981 óta futó és ugyancsak jó statisztikával büszkélkedő Crimestoppers (Bűnüldözők) című show fiókműsora. Az internetes honlapján szereplő adatok szerint ez utóbbi műsor, amelynek alapítói között Deborah Dixon is ott volt, 296 gyilkosság és 193 nemi erőszak tetteseinek őrizetbe vételében, összesen több mint 7700 letartóztatásban, valamint 22 millió dollárnyi érték kézre kerítésében működött közre csak Cincinnati környékén.
A Kanadától Ausztráliáig, Dél-Afrikától Közép-Amerikáig 20 ország 1200 tévécsatornáján futó Crimestoppers éppen 30 éve kezdte látványos karrierjét. Az új-mexikói Albuquerque-ben 1976-ban találta ki egy szintén újságíróból lett detektív, Greg MacAleese, amikor egy benzinkútnál elkövetett rablógyilkosság ügyében nyomozott, ám szemtanúk híján nem jutott előre. Ekkor rávette egy tévécsatorna vezetőit, hogy vetítsenek le egy rövid videofilmet a bűntettről, és a saját pénzéből ezer dollár jutalmat ajánlott fel a nyomravezetőnek. A recept bevált: alig néhány óra elteltével befutott az első olyan adat, amely kimozdította a holtpontról a vizsgálatot, három nap múltán pedig letartóztatták a tetteseket. A Crimestoppers nemzetközi hálózata azóta összesen 600 ezer bűnöző kézre kerítését és 7 milliárd dollár értékű lopott holmi, illetve illegális kábítószer elkobzását segítette elő.