2006. november. 27. 09:22 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 27. 09:24 Világ

Ausztráliai cégvezetők is lefizették Szaddámot

Bűnvádi eljárás indítását javasolja egy ausztrál vizsgálóbizottság a monopolhelyzetben lévő búzaexportőr vállalat, az AWB 11 tisztségviselője ellen, aki gyaníthatóan lefizette Szaddám Huszein iraki diktátort, hogy cégük sikerrel részt vehessen az ENSZ égisze alatt zajló, olajat élelmiszerre cserélő segélyakcióban.

A visszaéléseket vizsgáló Cole-bizottság hétfőn terjesztette a parlament elé 11 hónapos vizsgálódását összefoglaló jelentését a gabonaszállításokról. A testület nem talált semmilyen olyan tárgyi bizonyítékot, amely arra utalna, hogy az ausztrál állam vagy bármely kormányilletékes is érintett lenne az ügyben.

A jelentés egy különálló rendőrségi nyomozócsoport felállítását javasolja a megnevezett személyek felelősségének megállapítására. John Howard miniszterelnök már ígéretet is tett ennek megtételére, és hozzátette, hogy a kormány haladéktalanul felülvizsgálja azt a rendszert, amely kizárólagos jogokhoz juttatja a gabonaexportban az AWB-t.

A Terence Cole nyugalmazott ausztrál bíró által vezetett független bizottság januárban kezdte meg munkáját az ENSZ égisze alatt készült Volcker-jelentés nyomán, amely azzal vádolta az AWB-t, hogy 1999 és 2003 között 220 millió dollár kenőpénzt adott Szaddám Huszeinnek, biztosítandó az exportszerződéseket az ENSZ "olajat élelmiszerért" programja keretében. A pénzügyi tranzakciót az Alia nevű jordániai cégen keresztül bonyolították le, amely az iraki kormány résztulajdonában volt.

Az AWB volt az iraki diktátor legnagyobb "pénzelője" azon vállalatok közül, amelyek visszaéltek az ENSZ-program adta lehetőségekkel. A Cole-bizottság megállapítja, hogy az AWB tevékenységével árnyékot vetett Ausztrália tekintélyére a nemzetközi kereskedelemben. A 11 hónapja tartó vizsgálódások ideje alatt az AWB-részvények hatvan százalékot vesztettek értékükből.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.