2006. november. 26. 12:01 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 26. 11:43 Világ

A mai német államfőt is figyelte a Stasi

Horst Köhler jelenlegi államfőt is megfigyelte annak idején az egykori NDK volt állambiztonsági minisztériuma, a Stasi - írja a Der Spiegel. Az elnöki hivatal szóvivője nyilatkozatában megerősítette mindezt.

A Der Spiegel hamburgi hírmagazin számolt be erről legfrissebb számában a Stasi aktáit vizsgáló német szövetségi hivatal, az úgynevezett Birthler-hatóság egyik képviselőjére hivatkozva.
   
Az elnöki hivatal szóvivője nyilatkozatában megerősítette a Der Spiegel értesülését, hangoztatva, hogy Köhlert a hivatal már korábban tájékoztatta, s az államfő néhány héttel ezelőtt áttanulmányozta a Stasi rá vonatkozó aktáit.
   
A hajdani kommunista német állam hírhedt titkosszolgálata - mint az iratokból kitűnt - már a nyolcvanas évek elején figyelte Köhlert, amikor a jelenlegi elnök - akkoriban a német szövetségi pénzügyminisztérium magas rangú munkatársaként az NDK-ban járt. Ezt követően a Der Spiegel információi szerint éveken keresztül figyelték Köhlert.
    

Korábban már ismertté vált, hogy a Stasi az 1968 és 1972 közötti bonni parlament legtekintélyesebb tagjai közül többet megfigyelt, s róluk aktát vezetett. Köztük szerepelt Willy Brandt egykori kancellár, Herbert Wehner, a szociáldemokrata Bundestag-frakció korábbi elnöke, valamint Franz Josef Strauss, a bajor CSU elnöke, aki az ötvenes években védelmi miniszter volt az akkori bonni kormányban. 
   
A megfigyeltek többségét a Stasi csak "felhasználta", néhányan azonban együttműködtek a titkosszolgálattal.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.