2006. július. 16. 13:05 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 16. 12:48 Világ

Spiegel: neves politikusok a "Stasi-források" listáján

Neves, még élő, vagy már elhunyt politikusok is szerepelnek azok között, akiket az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) nem hivatalos munkatársakként tartott nyilván, aktát nyitott róluk, nyilvánosan, vagy nem nyilvánosan elhangzott megállapításaikat összegezték azokban, "forrásnak" tekintették őket.

A Der Spiegel hírmagazin legújabb számában megjelent értesülés szerint "forrás" volt Willy Brandt és Helmut Schmidt szociáldemokrata kancellárok, Björn Engholm, a szociáldemokrata párt egykori elnöke, de Franz Josef Strauss, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) volt vezetője is. Az illető politikusok a Nem Hivatalos Munkatársak Munkadossziéval (Inoffizielle Mitarbeiter mit Arbeitsakte - IMA) kategóriába tartoztak.

Mindezt egy valószínűleg már a hónap végén napvilágra kerülő jelentés tartalmazza, amely az 1969 és 1972 között működő nyugatnémet Bundestag (parlamenti alsóház) 43 képviselőjéről állítja, hogy vagy szándékosan ápoltak kapcsolatot a keletnémet biztonsági szervekkel, vagy tudtukon kívül váltak "Stasi-alanyokká". A publikáláshoz az érintett politikusoknak is hozzá kell járulniuk.

A 43 érintett honatya közül 30 a szociáldemokrata (SPD) frakció tagja volt, tíz tartozott az uniópártok (CDU/CSU) frakciójához, három pedig liberális (FDP) képviselőként ült a Bundestagban. Közülük ötről, például a szociáldemokrata Karl Wienandról, évek óta tudott, hogy elkötelezte magát a Stasival való együttműködés mellett. Mindez abból a Rosenholznak nevezett mikrofilmes adatbázisból derült ki, amelyet az 1989 őszi keletnémet vértelen forradalom idején szereztek meg az amerikaiak, s amelyet 2003-ban visszaszolgáltattak a németeknek.

Marianne Birthlert, az egykori Stasi irataival foglalkozó intézmény vezetőjét az a vád érte, hogy visszatartotta a jelentést, mert 2005 őszén ismét a Stasi-hagyatékot gondozó hatóság élére akart kerülni. Ez pedig csak a Bundestagban helyet foglaló pártok jóváhagyásával volt lehetséges.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.