Mélyponton a szén-dioxid ára
Mélyponton zárt a szén-dioxid árfolyama pénteken az Európai Unió "klímatőzsdéin".
Az Európai Unió emissziókereskedelmi rendszerének (ETS) egy éves működése alatt még sosem volt ilyen alacsony a kibocsátási egységek ára; a kvóták tonnája a tőzsdék pénteki zárása előtt 8,70 euróért cserélt gazdát, 2 euróval olcsóbban az egy héttel korábbi záróárnál.
Az árfolyam immár hetek óta tartó esése több okra is visszavezethető. Egyre kevesebb vevő jelenik meg a piacokon, ám eladóból, illetve kvótákból egyre több várható – mondta Weöres Botond, a pénzügyi szaktanácsadással foglalkozó EnergoBanking Kft. szakértője.
A szakértő beszámolt arról, hogy a vevői oldalon eddig jellemző európai erőművek az év végének közeledtével már nem vásárolnak szennyezési jogot, mert kvótaszükségletüket már korábban kielégítették. A kínálati oldal ugyanakkor bővülés előtt áll, hiszen több ország - köztük Magyarország - még rendelkezik aukción piacra dobható kvótatartalékkal, amelytől a rendszer jelenleg zajló kereskedési periódusának lejártáig, 2007 végéig megválnak. Növeli a szén-dioxid-kínálatot az a tény is, hogy Románia és Bulgária is be fog kapcsolódni jövőre a rendszerbe - tette hozzá Weöres Botond. Szerinte az árfolyam az említett okok miatt a közeljövőben még tovább mérséklődhet. A szakértő ezúttal nem vár korrekciót, mint ahogy az árfolyamban május közepén bekövetkezett hirtelen zuhanás után történt.
Weöres Botond felhívta a figyelmet, hogy a csökkenő árfolyamok ellenére nem kell "temetni" az éghajlatvédelmi célokat szolgáló pénzügyi rendszert.
A három éves kísérleti kereskedési periódus befejezését követően rögtön indul a 2008-2012 között érvényes következő "forduló", amire már most lehet határidős üzleteket kötni. Ezen a piacon a 2008. decemberi lejárat 15,60 euróba kerül, jól szemléltetve azt a piaci várakozást, hogy a következő időszakban szigorúbb lesz a kvótakiosztás.
A jelenlegi, 2005-2007-es kereskedési időszakról ugyanis az első év tapasztalatai alapján kiderült, hogy az ETS-ben részt vevő európai cégek több kibocsátási jogot kaptak, mint amennyire szükségük volt. Így a cégek lényegében ajándékot kaptak kormányaiktól, kvótavagyonuk árfolyamtól függetlenül pluszbevételt jelentett számukra - mutatott rá a szakértő.
A következő periódusban esedékes kvótaosztás viszont ettől eltérőnek ígérkezik. Brüsszel várhatóan már nem engedi meg a kormányoknak, hogy újra nagylelkűek legyenek, márpedig a szűkösség magasabb árfolyamot, és remélhetőleg már környezetvédelmi hasznot is eredményez.
Az éghajlatvédelmi megfontolásból beindult ETS-ben a leginkább környezetszennyező iparágak 12 ezer létesítménye vesz részt, Magyarországról 220 iparvállalat. Az évente kiosztott 2,1 milliárd szén-dioxid egységből 31 millió jár magyarországi cégeknek.