2006. október. 17. 18:08 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 17. 18:09 Világ

Le akarják mondatni Markó Bélát

Durva és előzmény nélküli az a szándék, hogy éppen az egyik koalíciós partner készül Markó Bélát támadó indítványt előterjeszteni a parlamentben - ezt maga a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke jelentette ki.

A román kormánykoalícióban a demokratákkal, a liberálisokkal és az RMDSZ-szel együtt helyet foglaló Konzervatív Párt (PC) vezető testülete egy nappal korábban úgy döntött: aláírásokat gyűjt a román honatyák körében egy úgynevezett egyszerű indítvány benyújtásához. Teszi ezt azzal a nem is rejtett szándékkal, hogy elérje Markó Béla lemondását miniszterelnök-helyettesi posztjáról, mégpedig azért, mert a romániai magyar politikus az utóbbi időben többször is szorgalmazta Székelyföld területi autonómiáját. 
 

Az RMDSZ-elnök Orbánnal Viktorral
is egyeztetett
© hvg.hu
Márpedig a területi autonómia fogalmának a hangoztatása önmagában is felháborodást kelt a román politikai erők - nemcsak a PC - körében. Markó miniszterelnöki posztjáról való lemondását korábban már a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt (PRM) is kezdeményezte. Ez érthető is - mondta Markó Béla, utalva arra, hogy e nacionalista párt tevékenységének középpontjában eleve az RMDSZ elleni támadások állnak. Csakhogy ezúttal egy koalíciós partner teszi ugyanezt - fűzte hozzá.
 
A konzervatívoknak mindenesetre egyelőre még nem sikerült összegyűjteniük az indítványhoz szükséges, megfelelő mennyiségű aláírást. A román parlamentben a képviselők vagy szenátorok egynegyedének kell csatlakoznia egy ilyen kezdeményezéshez, a törvényhozó testület csak ebben az esetben köteles napirendre tűzni az ügyet.
 
Az egyszerű indítvány nem azonos a bizalmatlansági indítvánnyal. Ez utóbbit csak a kormány egésze - és nem egyes tagjai - ellen lehet benyújtani, a román alkotmányban nem is létezik a konstruktív bizalmatlansági indítvány intézménye. Az egyszerű indítvány viszont csak arról szól, hogy a kezdeményező vitát javasol a parlamentben egy adott kérdésről, azt a vitát szavazás zárja, de a voksolás eredményének nincs közjogi következménye, legfeljebb politikai "üzenete".
 
A konzervatívok indítványának esetleges elfogadása ezért nem jelenti azt, hogy Markónak kötelező módon távoznia kellene a miniszterelnök-helyettesi tisztségéből. Erről - mint mondta - a koalíciós pártok csak közösen határozhatnak. 
 
Ami az autonómiát illeti, a témáról kedden Traian Basescu államelnök is kifejtette véleményét, hangoztatva: Székelyudvarhely is ugyanannyi autonómiával fog rendelkezni mint Románia bármely más városa. A román államfő Marosvásárhelyen megismételte korábbi álláspontját, miszerint a széles körű közigazgatási autonómia elkötelezett híve, szerinte az lehetővé teszi, hogy a helyi közösségek az őket érintő oktatási és egészségügyi kérdésekben döntsenek.
 
Basescu kommentárt fűzött Markó Béla vasárnap Agyagfalván elmondott - a székelyföldi autonómiáért síkra szálló - beszédéhez is. Szerinte Markó így akarja saját választói táborába átcsábítani a Szász Jenő vezette Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) szimpatizánsait.

Hirdetés