2006. július. 17. 17:22 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 17. 17:26 Világ

Putyin: Oroszország szerepe erősödött a G8-on

Vlagyimir Putyin elnök szerint Oroszország szerepe erősödött a Nyolcak (G8) szentpétervári csúcstalálkozója után. Oroszország első ízben volt házigazdája a G8 csúcsnak.

Költöttek is rá
Tízszer többe került a G8-ak Oroszországi találkozója, mint az előző, angliai csúcs. A Novije Izvesztyija című orosz lapban közölt cikk szerint az orosz szíveslátás jegyében a vendéglátók semmin sem takarékoskodtak - sem az úthálózat felújításán, sem a házak homlokzatának tatarozásán, sem az osztályon felüli elszállásoláson, sem az étkezésen, sem a kulturális programokon.

Így nincs mit csodálkozni, hogy a csúcstalálkozó végösszege 40 milliárd rubel, vagyis 331 milliárd forint, ami viszont lényegesen kevesebb annál az összegnél, amelybe Szentpétervár alapításának 300. évfordulójának méltó megünneplése került.
A partnerek  - a hét vezető ipari demokrácia - megértéssel fogadták Oroszország javaslatait, amelynek növekvő gazdasági potenciálja fajsúlyosabb szerepet tesz lehetővé a világpolitikában - mutatott rá Putyin.
 
A Közel-Keletről Putyin azt mondta, hogy a legfontosabb megállítani az erőszakot. A Nyolcak hosszas huzavona után elfogadott közös nyilatkozatukban felhívták valamennyi felet az ellenségeskedések beszüntetésére, s az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) sugallatukra nemzetközi erő a dél-libanoni konfliktusövezetbe való kiküldéséről készült dönteni. Putyin nem zárta ki az orosz részvételt egy ilyen erőben BT-mandátum esetén, és úgy vélte, hogy a helyzet még nem csúcsott ki az ellenőrzés alól.
 
Putyin eredményként könyvelte el az energiabiztonságra vonatkozó akciótervet is. Példaként hozta fel a Gazprom által a BASF-fel létrejött, az E.ON-nal létrejövő megállapodásokat üzletrészek cseréjéről az oroszországi kiaknázásban, illetve a németországi vagy más közép-európai, jelesül magyaroszági értékesítésben. Az akcióterv előirányozza a civil atomipar nagyszabású fejlesztését is.
 
Putyin felszólította Iránt, hogy "a lehető leggyorsabban" reagáljon a hatoknak (az öt állandó BT-tag és és Németország) az urándúsítási kérdés megoldására tett javaslatára, de úgy vélte, hogy a szankciók emlegetése "kedvezőtlen feltételeket teremtene a tárgyalási folyamathoz". A Nyolcak támogatták a hatoknak azt a döntését is, hogy az iráni kérdést visszautalják a BT elé.
Hirdetés