G8: nézetkülönbségek az atomenergiáról
A Nyolcak általánosságban pártolják az energiapiacok nyíltságának és átláthatóságának elvét, támogatva az Oroszország által tíz év alatt sem ratifikált energiachartát, míg az atomenergia vonatkozásában nyíltan elismerték nézetkülönbségeiket a globális energiabiztonságról szentpétervári csúcstalálkozójukon jóváhagyott akciótervükben.
A Nyolcak (G8: a hét vezető ipari demokrácia és az energiakészletekben dúskáló Oroszország) elfogadják a "nyílt, átlátható, hatékony és verseny jellemezte piacok" elvét, ami lehetővé teszi a gazdasági szereplők hatékony piacra jutását és a beruházásokat ösztönző, átlátható és méltányos jogi keret formálását - áll a Nyolcak állam- és kormányfőinek vasárnapi munkaülése után közzétett akciótervben.
A Nyolcak támogatásukról biztosították az energiacharta elveit az akciótervben. Az energiachartát - amely piaci szellemű, átlátható szabályok alkalmazására ösztönzi az aláíró államokat a szállítások, a tranzit és a beruházások területén - Oroszország 1994-ben aláírta, de azóta sem ratifikálta.
Míg ezzel a Nyolcak az energiapiaci verseny tekintetében elkendőzték ellentéteiket, az atomenergia vonatkozásában nyíltan elismerték nézetkülönbségeiket. "Elismerjük, hogy a G8 tagjai különböző utakat követnek az energiabiztonság és a klímavédelmi célok elérésében" - áll az akcióterv nukleáris energiára vonatkozó részében.
"Azok közülünk, akiknek az atomenergia biztonságos felhasználására és fejlesztésére irányuló terveik vannak vagy ilyen terveket fontolgatnak, úgy vélik, hogy ez a fejlesztés hozzá fog járulni a globális energia biztonsághoz és egyidejűleg csökkenteni fogja az ártalmas légszennyezést és kezelni a klímaváltozási kihívást" - fejtegették a Nyolcak vezetői. Ugyanakkor Németország különállására utalt az a mondat, amely szerint a G8 tagjai "elkötelezettek a nukleáris energia biztonságos használatával összefüggő kockázatok további csökkentése mellett" - mutatott rá a Reuters német diplomatákra hivatkozva. Németország megerősítette, hogy a jövő évtized elejéig jelentősen csökkenti atomenergia-kapacitását.
Az atomenergia nem gerjeszt üvegházgázokat, és ennyiben nem károsítja a Föld légkörét. Ezzel szemben megoldatlan a veszélyes nukleáris hulladékok tárolása, az atomerőművek terrortámadásoknak vannak kitéve, és fennáll az atomfegyverek terjedésének fenyegetése is.