2006. június. 30. 11:37 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 30. 11:39 Világ

Büszke ötletére a büntetőpárbaj feltalálója

Még mindig büszke ötletére a büntetőpárbaj "feltalálója". A most 90 éves férfi az 1968-as vébé után javasolta, hogy büntetőkkel döntsék el a továbbjutót döntetlen esetén.

A világbajnokságon is büszkén szemléli ötletének megvalósulását a német Karl Wald, akinek a javaslatára 1970-ben bevezették a hosszabbítás utáni büntetőpárbajt a labdarúgásban.

"Korábban sorsolással vagy pénzfeldobással dőlt el a győztes kiléte, és csak ritkán ismételték meg a meccset. Az 1968-as Eb elődöntőjében az oroszok elleni 0-0 után az olaszok csupán a sorsolás szeszélyének köszönhették továbbjutásukat, és végső soron később az aranyérmüket is. Ez tarthatatlan helyzet volt, valamit ki kellett találni" - mondta a 90 éves játékvezető, aki mindössze 15 éve vonult nyugdíjba.

A négy évtized alatt több mint ezer mérkőzést levezénylő bíró eleinte ellenállásba ütközött, és javaslata csak lassan jutott el a bajortól a németen át a nemzetközi szövetségig. Az első emlékezetes szétlövésre az 1976-os jugoszláviai Eb fináléjában került sor, amikor Csehszlovákia Antonin Panenka legendás emelése révén diadalmaskodott.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.