Rekord áron kelt el egy Klimt portré
A New York Times jelentése szerint rekord áron, 135 millió dollárért kelt el árverésen Gustav Klimt (1862-1918) osztrák festőművész Adele Bloch Bauert ábrázoló portréja. A képeket a bécsi Belvedere Galéria februárban adta át az örökösöknek, akik készek lettek volna 300 millió dollárért (82,3 milliárd forintért) eladni az öt festményt az osztrák államnak. Ausztria azonban nem tudta kigazdálkodni az összeget.
A lap hétfői számában jelentette, hogy a festményt a kozmetikumokat gyártó Ronald Lauder vásárolta meg a Manhattan negyedben lévő Új Galéria számára. Ez az összeg eddig a legnagyobb, amelyet festményért valaha is fizettek - mutatott rá a New York Times. Az eddigi rekord árat, 104,1 millió dollárt (mintegy 28,5 milliárd forintot) egy Picasso képért fizették a Sotheby's aukciós ház egyik 2004-es árverésén.
Klimt most elárverezett festménye 1907-ben készült és Adele Bloch-Bauert, egy bécsi zsidó cukorgyáros feleségét ábrázolja, s a festő munkásságának - valamint a bécsi szecessziónak - az egyik csúcsaként tartják számon. Az ismert képen a fekete hajú Adele Bloch Bauer arany háttér előtt ül, jellegzetes szecessziós mintázatú arany ruhában. Az Új Galéria kis múzeum, amely kizárólag német és osztrák műalkotásokat állít ki.
A képet négy másik - s köztük egy Adele Bloch Bauert ábrázoló további portrét - az osztrák állam egy idén januárban született döntés alapján szolgáltatta vissza Maria Altman 89 éves amerikai állampolgárnak, az öt jogos örökös képviselőjének. Adele Bloch Bauer a képekről végrendeletében úgy intézkedett, hogy azok férje halála után kerüljenek osztrák múzeumokba. Bloch Bauer azonban a nácik elől Svájcba menekült, a festményeket pedig eltulajdonították a nácik.
Az iparos végrendeletében feleségétől eltérően a családjára hagyta a Klimt képeket. Az alkotásokért az örökösök 1999-ben indítottak pert, amelyet döntőbíróság előtt folytattak s amely idén januárban zárult le.
A képeket a bécsi Belvedere Galéria februárban adta át az örökösöknek, akik készek lettek volna 300 millió dollárért (82,3 milliárd forintért) eladni az öt festményt az osztrák államnak. Ausztria azonban nem tudta kigazdálkodni az összeget.