2006. április. 29. 10:44 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 29. 10:31 Világ

Az EU nem tárgyal Belgráddal, ha nem adják ki Mladicsot

Néhány napja van még Belgrádnak, hogy segítsen Ratko Mladics egykori boszniai szerb katonai vezetőnek a Nemzetközi Törvényszék elé állításában, ellenkező esetben az Európai Bizottság felfüggeszti az Európai Unió Szerbia-Montenegróval folytatott tárgyalásait a társulási szerződésről.

Ezt pénteken jelentette be Brüsszelben Olli Rehn, az EU-bővítésért és a balkáni térségért felelős bizottsági tag, miután találkozott Vuk Draskovics szerbia-montenegrói külügyminiszterrel. A belgrádi illetékes válaszul elmondta, a remény még létezik, hogy Mladic a hatóságok kezére kerül.

Mindazonáltal Draskovics nem túl meggyőzően beszélt e lehetőségről. Hozzátette, amennyiben a tárgyalásokat felfüggesztik, az az EU-ellenes, nacionalista szerbiai csoportoknak kedveznie. Egyúttal haladásról számolt be a Mladic bújtatásában is minden bizonnyal segédkező, Szlobodan Milosevics volt diktátor rezsimjéhez tartozók eltávolítását illetően a hadsereg és a titkosszolgálatok struktúrájából.

Rehn megerősítette, hogy a jövő hét közepén találkozik Carla Del Pontéval, a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló törvényszék főügyészével, akivel a szerb-EU viszony egyik kulcselemét, a hágai székhelyű ENSZ-testülettel folytatott együttműködést tekintik át. Értésre adta, hogy lényegében a szerdai találkozó a határideje Mladics kézre kerülésének.

Az EU már március végén arra készült, hogy a két lekeresettebb hágai vádlott közé tartozó katonai parancsnok fel nem adása miatt befagyasztja az úgynevezett stabilizációs és társulási szerződésről Belgráddal zajló tárgyalásokat. Mivel akkor Del Ponte haladásról számolt be a törvényszék és Belgrád viszonyában, Brüsszel adott még egy hónap haladékot Szerbiának és Montenegrónak.

Amennyiben a tárgyalásokat nem kell felfüggeszteni, azok év végére be is fejeződhetnek - hangoztatta most Olli Rehn. Ugyanebben reménykedik Brüsszel a Belgráddal a vízumkönnyítésről folyó tárgyalásokon, miután az elmúlt időszakban e területen haladást értek el.

Az EU - részben magyar nyomásra - éppen csütörtökön döntött arról, hogy az uniós tagság perspektívájával rendelkező országok - köztük Szerbia-Montenegró - kivételt kaphatnak a most elhatározott tetemes vízumdíjemelés alól. Az uniós biztos megerősítette azt is, hogy az EU kész anyagilag támogatni Belgrádot az árvízkárok enyhítésében, illetve a későbbi árvizek megelőzésére tett erőfeszítésekben. Draskovics ezért háláját fejezte ki Brüsszelnek és az EU-tagországoknak.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.