2006. április. 27. 19:35 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 27. 19:30 Világ

A sztrájkoló orvosok a titkosszolgálatot vádolják

A Szlovákiában két hétig sztrájkoló, de a sztrájkot jelenleg szüneteltető orvosok azt állítják, hogy a szlovák titkosszolgálat Mikulás Dzurinda miniszterelnök rendelkezése nyomán megfigyelteti őket és lehallgatja a telefonbeszélgetéseit. A titkosszolgálat tagadja a vádakat.

Közel húsz egyetemi kórház orvosainak és ápoló személyzetének népes csoportja 25-30 százalékos béremelést követelve és a kórházprivatizációkat megakadályozandó két hétig sztrájkolt, mígnem 20 százalékos béremelést tudtak kikényszeríteni. De mert ennyivel nem érik be, május 2-án folytatni akarják a sztrájkot.

"Tudomásunk van arról, hogy a telefonjainkat lehallgatják, a sms- és e-mail-forgalmunkat leolvassák, s tudjuk, hogy mindezt a miniszterelnök rendelkezése nyomán a szlovák titkosszolgálat (SIS) hajtja végre" – jelentette ki pozsonyi sajtótájékoztatóján csütörtökön Tibor Bárta, a pozsonyi egyetemi klinika orvosa, a sztrájkbizottság tagja, aki szerint az orvosok információja "több megerősített forrásból származik".

A szlovák orvos szerint a megfigyelésük hátterében több százmilliós érdekek állnak, azon érdekcsoport tagjai, akik az egészségügyi intézmények privatizációjával akarnak - még a június 17-én esedékes előrehozott parlamenti választások előtt - ilyen mérhetetlenül nagy értékeket megszerezni. Bárta felszólította a politikai pártok elnökeit: azonnal üljenek asztalhoz és mentség meg az ország egyetemi klinikáit, különösképpen a pozsonyit.

A titkosszolgálat a vádakat visszautasította. Vladimír Simko, a SIS szóvivője koholmánynak minősítette a gyanúsítgatást, s megjegyezte: a miniszterelnök jogkörei nem terjednek odáig, hogy a szolgálatot ilyen akcióra utasíthassa.

Martin Maruska, a miniszterelnök szóvivője "kommentálásra érdemtelen ostobaságnak" nevezte a sztrájkoló orvosok vádjait.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.