Árvíz: a természetvédők a román kormányt vádolják
A már több mint ötezer ember kilakoltatását eredményező dunai árvíz okaként a román kormány kizárólag a magas vízállást emlegeti, ám egyre több független környezetvédelmi szakember emeli föl szavát a természetes védelmi hiányosságokkal kapcsolatban.
A legszigorúbb kritikát a World Wildlife Fund (WWF) romániai irodájának vezetője osztotta ki, amikor most felszólította a kormányt, ültesse végre gyakorlatba azt a 2000-ben pont az ő sürgetésükre kötött román-ukrán-bolgár egyezményt, amelynek értelmében a Duna alsó szakaszán 223 608 hektárnyi termőföldet kellene visszaalakítani árterületté. A WWF számításai szerint az elmúlt kétszáz esztendőben – de főként a kommunista érában – az Al-Duna lápos területeinek 80 százalékát csapolták le, így nem csoda, hogy a folyam most több települést, városrészt is elöntött.
A bukaresti hatóságok egyelőre hallgatnak, hisz a már meglevő botrányok mellé – több száz teli homokzsák ellopása a gátakról, szabad ég alatt tartott kitelepítettek, a kolozsvári ortodox érsek nyilatkozata, miszerint a hétköznapi emberi bűnök okozták az árvizet – nincs szüksége újabb skandallumra.