2006. március. 06. 09:54 euractiv.hu Utolsó frissítés: 2006. március. 06. 10:08 Világ

Veszélyben az európai gyermekek?

Az élelmiszerek vegyszertartalma, a környezet kémiai hatásai és a gyermekkori rákos, illetve immunrendszeri megbetegedések közötti összefüggéseket vizsgálja az EU legújabb kutatási programja.

A 15 millió eurós költségvetésű projekt jóvoltából várhatóan öt év múlva jutnak olyan eredményekhez a szakemberek, amelyek megalapozzák a hathatós intézkedések fő irányait - írja az EurActiv angol és magyar oldala.

A 6. Közösségi Kutatási Keretprogram (FP6) részeként, február 1-én indították útjára a NewGeneris elnevezésű kutatási programot, amely öt éven át, 16 európai ország 25 intézményének összefogásával, 15 millió eurós költségvetéssel zajlik. A kezdeményezés részét képezi az EU 2003-ban kidolgozott Környezetvédelmi és Egészségügyi Stratégiájának, és az egy évvel később elfogadott cselekvési tervnek. Szorosan kapcsolódik ugyanakkor a REACH-javaslat körül folyó vitához, amely felmérné, és lehetőség szerint betiltaná a veszélyes vegyi anyagok használatát az EU-ban.

Az új program a rákkeltő és immunotoxikus vegyi anyagok terhesség alatt kifejtett hatását vizsgálná, továbbá az ilyen jellegű mérgezések születés utáni következményeit a kisgyermekek esetében.

A kutatók a gyermekek és anyák norvég, dán, brit, spanyol és görög biobankokban gyűjtött vér- és vizeletmintáit vizsgálják majd, tüzetesen górcső alá véve a vegyszerek hatását. Összesen mintegy 300 ezer anya-gyermek párost vizsgálnak majd a program során.

Egy további szakaszban kiválasztanak és tovább vizsgálnak az anya szervezetébe bekerült néhány toxikus vegyi anyagot (például a dioxint), vagy olyan anyagokat, amelyek élelmiszerekben, dohányfüstben vagy a szennyezett levegőben találhatók.

A projekt célja korszerűbb egészségügyi stratégiával, a gyermekeknek szánt élelmiszerekre vonatkozó szabályok hatékonyságának fokozásával, jobb élelmiszerminőséggel hozzájárulni a gyermekek egészségvédelméhez.

„Az utóbbi évtizedekben számottevően megnőtt a rákos megbetegedések aránya az európai gyermekek körében, s világszerte gyakoribbá váltak a gyermekkori immunrendszeri megbetegedések” - közölték hivatalosan a NewGeneris projekt bemutatásakor. A projekt célja nemcsak megállapítani a veszélyes vegyi anyagok jelenlétét az anyák és gyermekek vérében, hanem annak feltérképezése is, hogy melyek a közvetlen és a hosszú távú biológiai következmények.

Az Európai Vegyipari Tanács (CEFIC) igen hasznos közegészségügyi eszközként értékeli a kezdeményezést, ám figyelmeztet: a tervezett laboratóriumi mérések önmagukban nem szolgáltatnak elegendő információt a kockázat vagy az egészségügyi hatások felmérésére.

A NewGeneris kutatási eredményeit 2011-ben ismertetik.

euractiv.hu

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 10. 13:00

Fidesz–Mi Hazánk-meccs lett a tolnai időköziből – riport a körzetből, ahol a Tisza nem indított jelöltet

A Mi Hazánk futhat be második helyre a Fidesz jelöltje mögött az időközi választáson Tolna megyében, amelyet Potápi Árpád halála miatt tartanak a hétvégén. A baráti polgármesterektől állítólag 60 százalékos Fidesz-győzelmet várnak el, a dombóvári Tisza-szimpatizánsok pedig rájöttek, hogyan lehet annak ellenére izgalmas a vasárnapi választás, hogy a Tisza nem indított jelöltet. Riport Tolnából.