Amerikai elnökök mentális problémákkal
Az Egyesült Államok történelmének minden második elnöke élete során valamikor mentális problémákkal küzdött - állítja a La Derniere Heure című belga lap.
A lap az amerikai Duke Egyetem pszichológusainak a kutatási eredményeit ismerteti. A vizsgálatsorozat 1974-gyel zárult, azaz a kutatók elővigyázatosak voltak, elkerülték, hogy a ma is életben lévő volt elnökök (Gerald Ford, Jimmy Carter, George H. Bush, Bill Clinton) és a Fehér Ház jelenlegi lakója, George W. Bush lelkiállapotáról kelljen véleményt mondaniuk.
Ami viszont a korábbiakat illeti, a kép elég meglepő: élete során az USA első 37 elnöke közül majdnem minden másodiknak volt valamilyen mentális problémája. Az amerikai történelem egyik legnagyobb államférfijának tartott Abraham Lincoln például fiatal korában olyan depressziós volt, hogy hozzátartozói már öngyilkosságtól tartottak.
Egy másik elnök, Ulysses Grant pedig nem szerette a társaságot, inkább félrevonult, s aggodalmait alkoholba fojtotta, mint ahogyan a vizsgálatokba bekapcsolt utolsó elnök, Richard Nixon is ivással próbálta feldolgozni az őt utóbb megbuktató Watergate-ügyet.
Az egyik kutató szerint azért "megnyugtató azt látni, hogy miközben az emberek depressziósak, vagy más mentális zavarral küzdenek, attól még el tudják látni elnöki teendőiket". Mások pedig úgy vélekedtek: a tanulmány semmi mást nem tárt fel, mint ami általában is jellemző a(z amerikai) társadalomra.