Diplomáciai feszültség Bukarest és Washington között
Razvan Ungureanu román külügyminiszter felhívta telefonon Condoleezza Rice-t, hogy magyarázatot kérjen, amiért az amerikai katonai törvényszék bizonyítékok hiányában felmentette Cristopher VanGoethem tengerészgyalogost Teo Peter megölésének vádja alól.
VanGoethemet az amerikaiak még aznap egy európai katonai bázisra menekítették, s nagykövetség hivatalos nyilatkozatában bejelentette, külön vizsgálatot folytatnak az ügyben. Az amerikai katonai törvényszék végül a héten felmentette VanGoethemet, alakulatától pedig mindössze egy írásbeli megrovást kapott.
A zenész halálával kapcsolatos ítélet a román közvélemény mellett a politikusok felháborodását is kiváltotta. Traian Basescu államfő kijelentette, „20 millió román látta, amit az amerikai bírák nem vettek észre”. A kedélyeket tulajdonképpen a tengerészgyalogos védőügyvédjének cinizmusa váltotta ki, miután védbeszédét arra alapozta, „nincs bizonyíték arra, hogy Teo Peter a taxiban ült”.
Rice őszinte részvétet nyilvánított a férfi családjának és kijelentette, az amerikai katonai törvényszék határait ő sem tudja átlépni. A részvéttel viszont Bukarest távolról nem tekinti lezártnak az ügyet, Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök arra kérte a zenész családját, indítsanak polgári pert az Egyesült Államokban, a költségeket átvállalja a kormány. Ily módon elképzelhető, hogy Marian Chiru taxis, aki saját bevallása szerint most félt megjelenni a katonai törvényszék előtt, polgári perben már vallomást tesz a tengerészgyalogos ellen.