Héjából galamb?
Alkalmas lehet-e az iraki háború főideológusa a nyomor békés fölszámolására hivatott nemzetközi pénzintézet vezetésére? Ezt latolgatják sokfelé a világban azóta, hogy Bush amerikai elnök a napokban Paul Wolfowitz védelmiminiszter-helyettest jelölte a Világbank - amerikai hitbizománynak számító - elnöki posztjára.
Egy idősebb öltönyös férfi nevetve előveszi farzsebéből a fésűjét, megnyalja, és végigsimítja vele viszonylag dús, fényes, őszülő haját. Michael Moore Fahrenheit 9/11 című filmje jóvoltából világszerte több millió embernek valószínűleg ez a kép ugrik be először Paul Wolfowitzról, aki július 1-jétől minden bizonnyal a Világbank elnöke lesz. George Bush amerikai elnök ugyanis a múlt héten bejelentette, hogy a védelmiminiszter-helyettes az Egyesült Államok jelöltje a hagyományosan az USA által betöltött posztra.
© AP |
Elvszerűségét ugyanakkor kritikusai is elismerik. A matematikus végzettségű politológus - korábban külügy-, illetve védelmi minisztériumi főtisztviselő, majd az egyik legrangosabb amerikai külpolitikai kutatóközpont, a Johns Hopkins Egyetem nemzetközi karának dékánja - neokonzervatív ideológusként ugyanis már a kilencvenes évek eleje óta szorgalmazta a közel-keleti diktatúrák szerinte dominószerű összedőlését eredményező iraki rezsimváltás kikényszerítését.
Miközben az őt személyesen nem ismerő politikai ellenfelei szemében Wolfowitz sokszor maga a gonosz, azok, akikkel kapcsolatba került - legalábbis a HVG információi szerint -, elismerően nyilatkoznak intellektuális képességeiről, emberi kvalitásairól. "Az iraki háború ügyében természetesen alapvetően nem értek vele egyet - mondta a HVG-nek Charles Gati politológusprofesszor, akit Wolfowitz invitált a Johns Hopkins Egyetemre -, de nagyon értelmes, kulturált, együttérző embernek tartom, és nagyon jó emberismerőnek."
Nem most kerül először közeli kapcsolatba Wolfowitz egyébként a Világbankkal - suttogják kajánul az intézmény washingtoni központjának folyosóin. A londoni The Daily Telegraph tavaly augusztusban számolt be arról, hogy az évekkel korábban elvált miniszterhelyettes barátnője, Shaha Riza a Világbank közel-keleti részlegének a nők egyenjogúságával foglalkozó szakértője. A tunéziai születésű, Szaúd-Arábiában nevelkedett, brit állampolgár Riza szellemileg is társa Wolfowitznak: társadalomkutatóként régóta nehezményezte, hogy az Egyesült Államok éppen az arab országokban nem támogatta a demokratikus kibontakozást. A tény, hogy Wolfowitz életében a legfontosabb ember egy arab asszony, cáfolni látszik ellenfelei vádját, miszerint az iraki háború főkonstruktőre egy "szűk látókörű zsidó lobbi" tagja volna - vélekedett a Telegraph.
Ez azonban aligha lesz elég ahhoz, hogy eloszlassa azokat az aggodalmakat, melyek szerint Wolfowitz új posztján is a neokonzervatív értelemben vett amerikai érdekeket képviseli majd, fontosabbnak tartva a demokrácia terjesztését, mint a szegénység felszámolását. Első nyilatkozataiban a leendő elnök mindenesetre jelezte, hogy a két dolog még segítheti is egymást, de tisztában van vele, hogy ő az utóbbira kap megbízást.
"A lelkesedés a régi Európában nem éppen elsöprő" - jegyezte meg Heidemarie Wieczorek-Zeul német fejlesztési miniszter nem sokkal azután, hogy Bush megnevezte jelöltjét. A francia külügyminiszter, Michel Barnier szerint "ez csak egy javaslat, amit az adott személy és esetleg más jelöltek kontextusában fogunk elemezni". Megfigyelők ugyanakkor úgy vélik, a kontextus inkább a nemzetközi pozíciók piacán zajló "cserekereskedelem". Franciaországnak ugyanis szüksége van az USA támogatására ahhoz, hogy jelöltjét, Pascal Lamyt megválasszák a Kereskedelmi Világszervezet élére, Németországnak pedig az áhított ENSZ Biztonsági Tanács-tagsághoz, és ezért aligha fognak vétót emelni Wolfowitz ellen. Louis Michel, az Európai Bizottság fejlesztési biztosa - korábban belga külügyminiszterként Bush egyik legerőteljesebb európai kritikusa - már udvariasan meg is hívta Brüsszelbe Wolfowitzot, hogy ott ismertesse elképzeléseit.
HVG |
"Még ha sokan nem is fognak egyetérteni Wolfowitzcal, az biztos, hogy az általa vezetett Világbankról lehet majd tudni, merre tart, mik a céljai" - mondta a HVG-nek egy magát megnevezni természetesen nem kívánó bankalkalmazott. De hozzátette: ha netán ki is derül az új elnökjelöltről, hogy jó vezető, akkor is évekbe telik, amíg a közvéleményben, és így a bank szempontjából fontos fejlődő országok kormányaiban, a nonprofit szervezetek aktivistáiban kialakult kép megváltozik.
RÉTI PÁL / WASHINGTON