2005. december. 05. 10:00 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 05. 10:00 Világ

Folytatódott Szaddám Huszein pere Bagdadban

Rendkívüli szigorú biztonsági intézkedések közepette és az öttagú bírói kollégium egyik tagjának lecserélésével folyatódott hétfőn Szaddám Huszein megbuktatott iraki diktátor és öt társának pere Bagdadban.

A biztonsági intézkedések megszigorítását amiatt rendelték el, hogy Bagdadban vasárnap szunnita felkelők összeesküvését fedte fel az iraki hírszerzés, az ellenállók rakétatámadást akartak elkövetni az ellen az épület ellen, ahol hétfőn folytatódik Szaddám Huszein pere. A magát 1920 Forradalmi Brigádoknak nevező csoport azt tervezte, hogy öt rakétát lő ki a bíróság épületére.

A bírói csere annak következménye, hogy a múlt héten lemondott a per egyik bírája azután, hogy tudomására jutott, a vádlottak egyike részt vehetett testvére kivégzésében.

A volt iraki elnök és munkatársai ügyében eljáró különleges bíróság öt tagú, a kurd  Rizgar Mohammed Amin irányítja a testületet. A többi bíró kilétét biztonsági okokból nem hozták nyilvánosságra, így most sem nevezték meg az illetékesek, hogy ki távozott a testületből. Csupán annyit közöltek, hogy az illető a múlt héten jelentette be döntését, és kicseréléséről a hétfőn folytatódó tárgyaláson gondoskodnak.

A volt iraki elnököt és hét társát a mostani tárgyaláson az észak-iraki Dudzsailban elkövetett vérengzés miatt vonja felelősségre egy különleges törvényszék. 1982-ben a falu 143 síita lakosát mészárolták le, megtorlásul az elnöki gépkocsioszlopa elleni támadásért. Ha a vádlottakat bűnösnek találják, halálbüntetés vár rájuk.

Hétfőn reggel Tikrítben, Szaddám Huszein szülővárosában a volt diktátor néhány tucatnyi híve tüntetett a város központjában. Hasonló megmozdulások voltak a per első két tárgyalási napján, október 19-én és november 28-án is.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.