2005. december. 04. 15:34 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 04. 15:36 Világ

A britek az agrártámogatáson faragnának

A The Sunday Times értesülése szerint a brit kormány EU-költségvetési javaslata évi 1 milliárd fonttal (365 milliárd forinttal) szeretné csökkenteni a közös agrárpolitika alapján kifizetett mezőgazdasági támogatásokat a következő költségvetési időszakban. Ez a legnagyobb egyedi tétel az uniós költségvetésben; éves kiadási összege hozzávetőleg 30 milliárd font (11 ezer milliárd forint).

A brit elnökség azzal, hogy a kelet-európai új tagok felzárkóztatási támogatásai helyett az agrárkiadásokat próbálja inkább visszafogni, igyekszik leszerelni azokat a bírálatokat, amelyek szerint Tony Blair miniszterelnök a kelet-európai tagországoktól akar pénzt elvenni - írta a The Sunday Times. A lap szerint a brit javaslat alapján ehelyett az agrártámogatások Franciaországhoz hasonló gazdagabb kedvezményezettjei jutnának kevesebb pénzhez.

A Financial Times hétvégi kiadása ugyanakkor úgy értesült, hogy London feladna összesen 6-9 milliárd eurót (4-6 milliárd fontot) a neki 1984 óta járó uniós visszatérítésből is a következő teljes EU-költségvetési időszakban oly módon, hogy a kelet-európai új tagoknak szánt fejlesztési juttatásokat kiveszik a brit visszatérítés számítási képletéből. Az ebben a formában kizárólag Nagy-Britannia által felvett visszatérítés közvetlenül kötődik az uniós költségvetési kiadások mértékéhez és változásaihoz, és a tíz új tagország csatlakozásával kibővülő költségvetés révén - reform nélkül - elvileg a Londonnak juttatandó összeg is meredeken emelkedne.

Brit sajtójelentések szerint erre még Tony Blair is azt mondta minapi budapesti tárgyalásai után, hogy "ez nem lenne helyénvaló". A Financial Times szerint Tony Blair komoly engedményt tesz a brit visszatérítés megnyirbálásával, mivel a hivatalos londoni álláspont eddig az volt, hogy amíg az EU agrártámogatását nem alakítják át még radikálisabban, addig a visszatérítés mértéke sem lehet alku tárgya. A most már évente csaknem 5,5 milliárd eurós brit visszatérítést, amely a jelenlegi költségvetési patthelyzet egyik központi eleme, még Margaret Thatcher volt konzervatív brit kormányfő harcolta ki 1984-ben, arra hivatkozva, hogy Nagy-Britannia befizetéseihez képest elenyésző mezőgazdasági juttatásokban részesül.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.