2005. december. 02. 08:05 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 02. 08:09 Világ

Szingapúrban kivégeztek egy ausztrál állampolgárt

Kábítószer-kereskedelem miatt kivégeztek pénteken Szingapúrban egy ausztrál állampolgárt - közölte a szingapúri belügyminisztérium. Az ausztrál közvélemény és emberjogi szervezetek elítélték a kivégzést.

A 25 éves Nguyen Tuong Van vietnami származású ausztrál állampolgárt 2002 decemberében ítélték halálra 400 gramm heroin  Szingapúrba csempészéséért, ahol 15 grammnál nagyobb mennyiségű kábítószer birtoklásáért halálbüntetés szabható ki.

Szingapúr valamennyi kegyelmi kérvényt elutasított, beleértve John Howard ausztrál kormányfőét is. Howard a melbourne-i 3AW rádióban pénteken hangsúlyozta, közölte a szingapúri kormányfővel, hogy véleménye szerint a kivégzés miatt romlani fognak a két ország lakossága közötti kapcsolatok. Az ausztrál miniszterelnök hangsúlyozta, a történteknek intő jelként kell szolgálniuk az ausztrál fiatalok számára.

Nguyen Tuong Vant helyi idő szerint röviddel hajnal előtt akasztották fel. Melbourne-ben, ahol élt, a kivégzés időpontjában a Szent Ignác templom harangja huszonötször kondult meg.

Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet kegyetlen büntetésnek nevezte a kivégzést. A szervezet adatai szerint az ázsiai városállamban a legmagasabb a világon a lakosság számához viszonyítva a kivégzések száma. A 4,2 millió lakosú Szingapúrban mintegy 420 kivégzést hajtottak végre 1991 és 2004 között.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.