Felfüggesztették a bukaresti metrósok sztrájkját
Törvényszéki döntés vetett véget a bukaresti metró alkalmazottai által szerdán elkezdett általános sztrájknak, de pénteken utcai tüntetésekkel nyomatékosítva folytatódott a romániai pedagógusok általános munkabeszüntetése, amelyről újabb tárgyalási forduló kezdődött a szakszervezetek és a kormány között.
Miután a bukaresti törvényszék - helyt adva a metróvállalat (Metrorex) és a román szállításügyi minisztérium bírósági feljelentésének - csütörtökön este megszületett határozatában törvénytelennek mondta ki a metró alkalmazottainak sztrájkját és azonnali hatállyal felfüggesztette a metrósok általános munkabeszüntetését, a román főváros földalattijában péntek hajnaltól helyreállt a menetrend szerinti közlekedés.
A Metrorex alkalmazottai 23 százalékos béremelést követelve léptek sztrájkba - immár tizennegyedik alkalommal az elmúlt tíz év alatt. Az 1999. évi munkabeszüntetést leszámítva, valamennyi sztrájkjuk jogszerűtlennek bizonyult, bár a mostani törvényszéki döntés még nem végleges, a szakszervezeteknek tíz napja van a fellebbezésre.
A második hetében járó romániai pedagógussztrájk is bírósági üggyé vált, mert az oktatási tárca törvényszéki feljelentéssel élt az országos tiltakozást szervező érdekképviseletek ellen. Pénteken immár a harmadik bírósági tárgyalásra került sor, amely azzal végződött, hogy az alapfokú törvényszék kimondta, a sztrájk folytatódhat. Legalábbis addig, amíg a szakszervezetek ügyvédei által felvetett alkotmányossági kifogásokkal kapcsolatban meg nem születik az alkotmánybíróság döntése a munkakonfliktusokkal kapcsolatos 1999. évi jogszabály bizonyos bekezdéseiről.
A romániai pedagógusok általános sztrájkja tarka képet mutat. Több iskolában és felsőfokú tanintézetben felvették a munkát a tanítók és tanárok, de a legtöbb tanintézetben még mindig sztrájk bénítja meg a tanítást. Közben vidéken és a fővárosban, Bukarestben is utcai tüntetések és tiltakozó nagygyűlések nyomatékosítják a pedagógus szakszervezetek követeléseit, 6 százalékos költségvetési előirányzatot a tanügy megreformálásának folytatására, valamint az oktatók fizetésének százszázalékos felemelését.
Ezt követelte pénteken a román parlament előtti téren lezajlott tiltakozó nagygyűlés mintegy hatezer részvevője is. A szakszervezetek képviselőivel egy héttel ezelőtt megállapodás-tervezet megfogalmazásával lezárult tárgyalások nyomán a Tariceanu-kormány elkötelezte magát, hogy jövőre a nemzeti össztermék öt százalékának megfelelő összeget fordít az oktatási reformra és két szakaszban összesen 8 százalékkal emeli a pedagógusok fizetését.
Ezt a tanügyi szakszervezetek országos szövetségeinek képviselői - állítólag "a vidéki bázisszervezetek nyomására" - annak ellenére sem fogadták el, hogy a megállapodás-tervezetet az ő közreműködésükkel szövegezték meg.
Ezt követően Calin Popescu Tariceanu kormányfő felkérte a pedagógusokat: vezetőik álláspontjától függetlenül álljanak munkába, mert a kormánynak a már kilátásba helyezett elkötelezettségeken túl további anyagi erőfeszítésekre nincs lehetősége. De a további tárgyalásoktól nem zárkózik el - mondta. Ennek szellemében - legalább is a legfrissebb bukaresti információk szerint - pénteken délután újabb tárgyalási fordulóra kerül sor a négy tanügyi szakszervezeti szövetség és a román kormány képviselői között.