2005. november. 04. 20:04 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 04. 20:12 Világ

CIA-s akció: a lengyelek elismerték egy titokzatos gép érkezését

Lengyel illetékesek elismerték, hogy két évvel ezelőtt egy titokzatos repülőgép érkezett hét, amerikai útlevéllel rendelkező utassal a fedélzetén egy eldugott lengyelországi repülőtérre, de tagadták, hogy a Boeing típusú gépnek köze lett volna az amerikai Központi Hírszerző Szolgálat (CIA) állítólagos kelet-európai börtöneihez.

A titokzatos repülőgép érkezését a lengyel illetékesek pénteken erősítették meg, azután, hogy Mark Garlasco, az amerikai központú Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet egyik fő katonai elemzője közölte: a CIA-tól megszerzett repülési naplók és meg nem nevezett források alapján bizonyítékuk van arra, hogy az északkelet-lengyelországi Szczytno város közelében lévő repülőtéren 2001 és 2004 között leszálltak a CIA-nak olyan gépei, amelyek Afganisztánban elfogott al-Kaida-terroristákat, illetve terroristagyanús személyeket szállítottak.

Fogolyszállításról nem tudnak

A szczytno-szymany-i repülőtér tisztségviselői és lengyel határőrök azt állítják, hogy a szóban forgó gép 2003. szeptember 22-én szállt le a volt katonai bázison, ugyanazon a napon, amelyen a HRW szerint megfordult a repülőtéren a fogolyszállításban használt egyik Boeing 737-es. A nyilatkozó lengyel tisztségviselők - köztük a repülőtér akkori parancsnoka - azonban azt mondták, hogy nem tudnak semmilyen fogolyszállításról. Varsói kormánytisztviselők pedig azt közölték: semmit sem tudnak az állítólagos titkos leszállásokról. Amerikai tisztségviselők nem voltak hajlandók sem megerősíteni, sem cáfolni a HWR jelentését.

Nem tudták, honnan hová megy

Roman Krzeminski, a lengyel határőrség szóvivője elmondta, hogy a hivatalos feljegyzések alapján a hét utassal aznap leszálló gép fölvett további öt olyan utast, akiknek szintén amerikai útlevelük volt, és akik irataik szerint üzleti ügyben érkeztek Lengyelországba. A gép hozzávetőleg egy órát várakozott a repülőtéren, mielőtt továbbrepült. Mariola Przewlocka, a repülőtér akkori igazgatója arról számolt be, hogy nem a gép utasai mentek be a repülőtéri épületbe ellenőrzésre, hanem a határőrök mentek ki a kifutópályán várakozó géphez. De - mint mondta - sem ő, sem más tisztségviselők nem tudják, hogy a gép honnét érkezett, és hová tartott.

Guantánamóra ment?

A HRW szerint 2003 szeptemberében az egyik járat, egy Boeing 737-es Washingtonból a csehországi Ruzynén és az üzbegisztáni Taskenten keresztül Kabulba repült. A gép szeptember 22-én szállt le a lengyelországi repülőtéren, onnét a romániai Mihail Kogalniceanu repülőtérre indult, majd a marokkói Szaléba, végül a guantánamói amerikai támaszpontra repült.

A HRW washingtoni igazgatója csütörtökön azt mondta: Lengyelország és Románia valószínűleg engedélyezte a CIA-nak, hogy területükön börtönözzék be a nemzetközi terrorhálózat több magas rangú tisztségviselőjét. Mind a két ország tagadja ezt.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?