2005. október. 24. 17:31 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. október. 24. 20:23 Világ

Szállodát robbantottak Irakban

Három robbanás rázta meg hétfőn a főként külföldi újságírók lakta bagdadi Palestine szállodát: a városközpontban lévő hotelnél három, gépkocsiba rejtett pokolgép robbant, legalább huszan meghaltak.

Legalább húsz halálos áldozatot követeltek a bagdadi Palestine hotel mellett hétfőn elkövetett merényletek; a főként külföldieknek otthont adó szállodánál három, robbanóanyaggal megrakott gépkocsit robbantottak fel. a legutolsó jelentések szerint a sebesültek száma eléri a negyvenet.

A robbanások helyi idő szerint a kora esti órákban következtek be, a tizenkilenc szintes szállodának főként a déli része károsodott, itt betört az ablakok jelentős része, illetve a hotelszobák is kért szenvedtek. A tévéállomások felvételei szerint sűrű füst gomolygott az épület ebből a részéből, s törmelék hullott alá az emeletekről.

Három autóba épített pokolgép robbant, az utolsó – a rendőrség szerint – úgy volt időzítve, hogy a helyszínre érkező mentőket és rendőröket sebesítse meg. A szállónál történt robbanások után heves lövöldözés tört ki a környéken, ennek okát egyelőre nem tudni.

Korábban az iraki rendőrség beszámolója még csak egy pokolgépes robbantásról és két rakétatalálatról, illetve aknabecsapódásról számolt be. A támadás a ramadán idején tartott nappali böjt után, helyi idő szerint a kora esti órákban érte a szigorúan védett szállodakomplexumot, amelyet - akárcsak a bagdadi városközpont más fontosabb épületeit - amerikai egységek őriznek. A Palestine szálló előtti téren állt az a hatalmas Szaddám-szobor, amelyet 2003 tavaszán döntöttek le, miután az amerikai erők bevették Bagdadot.

A helyszíni beszámolók szerint a szállodakomplexumot három különböző irányból közelítették meg a robbanóanyagokkal megrakott gépkocsik: az első kettő robbanása utat nyitott a harmadik, cementszállító járműnek - egyes források szerint betonkeverő autó volt megrakva robbanóanyaggal -, amely alig két perccel az első két gépkocsi után robbant, már az első két kamikaze merénylőt is feltartóztatni próbáló őrség össztüze alatt. A betonszállító egy rendőrposztnál, illetve az őrséghez tartozó amerikai Bradley páncélozott harcjármű mellett robbant, s hatalmas láng- és füstoszlop csapott fel. Amerikai áldozatai vagy sebesültjei az első közlések szerint nem voltak a pokolgépes támadásoknak, a detonációk ellen kiépített betonfal bizonyos mértékig védelmet nyújtott.

Szemtanúk szerint az egyik gépkocsi éppen a Palestine és a Sheraton hotel tornyai között lévő területen robbant fel. Jelentős károk keletkeztek a Sheraton fogadószintjén is. Az áldozatok és sebesültek főként biztonsági őrök, szállodai alkalmazottak és járókelők, egyelőre csak három sebesült újságíróról történt említés.

A Palestine hotel - illetve a közelben lévő a Sheraton szálloda - a Bagdadban dolgozó külföldi alkalmazottak és újságírók egyik főhadiszállásának számít, s valóságos erődítményeket építettek ki a hasonló terrorakciók megakadályozására. Az AP amerikai hírügynökség újságírói a robbanások következtében kénytelenek voltak kiüríteni az itt lévő irodájukat, s a folyosókon kerestek menedéket.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.