2005. október. 20. 18:59 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. október. 20. 18:53 Világ

Madárinfluenza: Románia EU-segítséget kér

Románia biztosította az Európai Uniót arról, hogy ellenőrzése alatt tartja a madárinfluenzát, ám segítséget kért a válság gazdasági és egészségügyi hatásainak kezeléséhez. A madárinfluenza okozta eddigi költségeket több mint 20 millió euróra becsülik.

Az EU külügyminiszterei luxembourgi válságtanácskozásukon üdvözölték a román hatóságok gyors beavatkozását, és ígéretet tettek ugyan támogatásra, de konkrét segítség mind ez idáig nem érkezett Bukarestbe - írja az EurActiv.ro internetes hírportál.

Románia uniós nagykövete, Lazar Comanescu három oldalas dokumentumban ismertette a román intézkedések sorozatát, tájékoztatást adva arról, hogy a válság miatt Románia jelentős kiadásokkal szembesül. A csirkehús-termékek kieső exportjának értéke 13 millió euró, a Duna Delta turisztikai veszteségeit a következő félévre mintegy 10 millió euróra becsülik.

Románia a fertőzött állatok megsemmisítéséhez szükséges védőruházatot igényelt, fertőtlenítő felszereléseket, kommunikációs eszközöket és mozgatható laboratóriumokat várna Brüsszeltől. A Románia és Görögország által megfogalmazott kérések hatására az EU-külügyminiszterek úgy döntöttek, hogy az év végéig „újraelemzik” a segítségnyújtás módozatait. Az európai uniós gazdákat kárpótolják az elszenvedett kárért, ám egyelőre nem létezik hasonló lehetőség más országokban élők számára.

A napokban Markosz Kiprianu egészségügyi EU-biztos felkéri az egészségügyi minisztereket, fokozzák erőfeszítéseiket egy lehetséges influenzajárvány megakadályozásáért, az influenza ellenes gyógyszerkészlet növeléséért. A biztos úgy vélekedik, nem sikerült még eljutni a szükséges készültségi szintre, ám példaként nem nevezett meg egyetlen országot sem.

Állítólag a tagországoknak csak a fele rendelte meg az influenzaellenes gyógyszereket, és egyikük sem rendelkezik az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott készlettel, amelynek el kell tudni látnia a lakosság 25 százalékát. A jelek szerint az európai lakosságnak csupán 10 százaléka juthatna orvossághoz, ha arra szükség lenne.

Markosz Kiprianu a leginkább veszélyeztetettek, az öregek, gyermekek, cukorbetegek beoltását sürgeti, és tárgyalásokat kezdeményez a gyógyszergyárakkal annak érdekében, hogy azok növeljék az influenzaellenes vakcina termelését. 

Az egészségügyi biztos ígéretet tett arra, hogy egy esetleges új hatóanyag elkészültekor csökkentik a jóváhagyáshoz szükséges időszakot. Ez Magyarországot érintheti elsőként, hiszen mint ismeretes, Budapesten bejelentették, hogy sikerrel zárultak a kísérletek egy új hatóanyag előállítására.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.