Madárinfluenza: mi ellen véd a vakcina?
„A madárinfluenza elleni vakcina nem védi meg a lakosságot, az egészet csak azért találta ki az Európai Unió, hogy minden gyár begyakorolja, hogyan kell majd elkészíteni a vakcinát, ha esetleg elindul az emberi járvány" - mondta a fővirológus. Az országos tisztifőorvos szerint szó sincs arról, hogy eleve hatástalannak ítélték volna a vakcinát.
A tisztifőorvos véleménye |
A H5N1 madárinfluenza ellen készült kísérleti oltóanyag hatékonysága az állatokon jelentkező fertőzés ellen már bizonyított, így az állatok oltására szükség szerint felhasználható - közölte az országos tisztifőorvos. A kísérleti oltóanyag, ami a H5N1 madárinfluenza ellen készült, jelenleg az emberi kipróbálás fázisában van. |
„A madárinfluenza elleni vakcina nem védi meg a lakosságot, az egészet csak azért találta ki az Európai Unió, hogy minden gyár begyakorolja, hogyan kell majd elkészíteni a vakcinát, ha esetleg elindul az emberi járvány. Semmilyen védettséget nem ad, ez csak egy próba" - mondta Berencsi György, az Országos Epidemiológiai Központ Virológiai Főosztály vezetője, aki azt is hozzátette: csak abból a vírusból szabad védőoltást előállítani, amelyik megtanul szaporodni az emberi szervezetben.
A most folyó kísérletek azt biztosítják, hogy később könnyebb legyen oltóanyagot előállítani – közölte Batiz András, kormányszóvivő. Arra is felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy ez a vakcina már védetté teszi azokat, akik madarakkal közeli kapcsolatban élnek. Utalt arra, hogy számtalan ember él ma Magyarországon, akik szárnyasok közelében dolgoznak, így ha erre a térségre is átterjedne a vírus, akkor a madárinfluenzát elkaphatnák. Megjegyezte: egy még nem létező vírusra természetesen nem lehet oltóanyagot kifejleszteni.