2005. október. 11. 15:23 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 11. 18:39 Világ

Hazatérhet a négy karanténba zárt magyar

Már csak egy faluban van érvényben a madárinfluenza gyanúja miatti vesztegzár a romániai Tulcea megyében, de a hatóságok további biztonsági intézkedésekkel próbálják útját állni a járvány esetleges terjedésének. A megyében négy magyar állampolgár karanténba került, ám a bukaresti főkonzul szerint hazatérhet a négy magyar.

Hazajöhetnek a magyarok

Feloldották a karantént a Duna-delta térségében tartózkodó négy magyar állampolgárra vonatkozóan - közölték kedden a bukaresti magyar konzulátuson. Hodicska Tibor főkonzul szerint a konzulátus felvette a kapcsolatot a román határrendőrséggel, azzal a kérdéssel fordulva e szervhez, hogy az említett magyar állampolgárok hazautazhatnak-e a jelen körülmények között, avagy ehhez szükségük van valamilyen egészségügyi igazolásra. A hatóságok azt felelték, hogy az érintett személyek bármikor hazautazhatnak.

Batiz András kormányszóvivő korábbi bejelentése szerint a négy férfinak a karantén feloldásáig, legkevesebb nyolc napig kell a településen maradnia. A szóvivő szerint a férfiak horgászni mentek a Duna-delta vidékére. A szóvivő szerint a román hatóságok szigorúan állategészségügyi ügyként kezelik a kérdést, azonban amíg nincs információ arról, hogy a múlt hét végén elpusztult szárnyasok halálát milyen vírus okozta, fenntartják a karantént. Batiz szerint az egyik férfi rendszeresen szed gyógyszert, a nála lévő gyógyszeradag azonban e hét csütörtökig elegendő, ezért a család a Külügyminisztériumhoz viszi el a gyógyszert, amelyet a futárszolgálat eljuttat Bukarestbe, onnan pedig a nagykövetség munkatársai juttatják el azt a magyarokhoz.

A legfrissebb jelentések szerint kedden már nem nyolc, hanem csak egy faluban, nevezetesen a Duna-deltánál elterülő Tulcea megyei Ceamurliában tartották fenn a vesztegzárat. Ez azonban nem jelent teljes elszigetelődést a falu számára. Gyakorlatilag azok a lakosok nem hagyhatják el csak a települést, akiknek háztáji gazdaságában elpusztult baromfit találtak.

A helyzet mindenesetre még nem teljesen világos. A romániai sajtó szerint még egyetlen mintát sem juttattak el a londoni laboratóriumba abból a három ceamurliai kacsából, amelyben a helyi vizsgálatok során felfedezték a madárinfluenza antitesteit.

Leghamarabb tehát két héten belül születik pontos válasz arra, hogy madárinfluenzával - illetve annak enyhébb vagy súlyosabb változatával - fertőzöttek-e a Duna-deltában elhullott vad- és háziszárnyasok. A körzetbe egyébként már megérkezett az Európai Unió három szakértője.

Az egészségügyi hatóságok mindenesetre mintegy 15 ezer háziszárnyast készülnek elpusztítani, emiatt azonban meggyűlik a bajuk a lakossággal. Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter ígéretet tett, hogy kártalanítani fogják az érintetteket.

Az illetékesek a laboratóriumi eredmények teljes ismeretéig egész országra kiterjedő intézkedéseket foganatosítottak. A Duna-deltától távol eső nyugati megyékben is betiltották az élő madarak piaci árusítását, akárcsak a vadmadarakra való vadászatot.

Dobrudzsában immár több mint 13 ezer személyt oltottak be hagyományos influenza elleni vakcinával, amelyből az egészségügyi tárca 220 ezer dózist juttatott el 27 megyébe. Járványügyi szakértők is elismerik azonban, hogy az emberi influenza elleni védőoltás nem véd a madaraknál kialakult betegségtől.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.