Törökország elutasítja az EU tárgyalási keret változtatását
Törökország ragaszkodik az álláspontjához az uniós csatlakozási megbeszélések tárgyalási keretét illetően - jelentette ki hétfőn Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök.
"Külön hangsúlyozni szeretném, hogy fenntartjuk és a továbbiakban is fenn fogjuk tartani (az Európai Unióval kapcsolatos) álláspontunkat, amely megfelel politikai elveinknek" és "az érdekeinknek" - mondta Erdogan.
"Az Európai Uniónak legalább annyira szüksége van Törökországra, amennyire Törökországnak szükséges van az Európai Unióra" - mondta a török kormányfő pártja, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) képviselői előtt a főváros Ankarától 80 kilométerre északnyugatra lévő Kizilcahamamban.
A török külügyi tárca szóvivője, Namik Tan eközben Ankarában elmondta, hogy Abdullah Gül külügyminiszter visszautasított minden változtatást az uniós csatlakozási megbeszélések tárgyalási keretét illetően a luxembourgi uniós külügyminiszteri tanácskozás vezetői előtt.
Bár a résztvevők nem tettek említést a tárgyalási keret szövegének esetleges módosításáról, a szóvivő szerint Jack Straw brit külügyminiszter telefonon ismertette török partnerével a szóba került változtatásokat.
Abdullah Gül "mindet visszautasította és közölte, hogy minden felelősség az EU-t terheli" - mondta el Tan a sajtónak.
Újrakezdték hétfő délelőtt az EU-tagállamok külügyminiszterei luxemburgi tanácskozásukat a török EU-csatlakozási tárgyalások megkezdéséről, de nem sokkal később délig újra fel is függesztették, ami azt mutatja, hogy a megbeszéléseken továbbra sincs áttörés, az osztrákokat nem tudták rávenni álláspontjuk módosítására.
A problémát továbbra is Ausztria álláspontja okozza, eszerint a csatlakozási megbeszélések tárgyalási keretében valahogy jelezni kell, hogy a folyamatnak nem csak a török csatlakozás lehet a célja, hanem létezik egy másik lehetséges cél is, egy lazább együttműködési forma.