Szabadlábra helyezték a volt szerbiai igazságügy-minisztert
Kétnapos előzetes letartóztatás után szombatra virradóra szabadlábra helyezték Vladan Batics volt szerbiai igazságügy-minisztert, a Szerbiai Kereszténydemokrata Párt elnökét, akinek őrizetbe vétele hatalmas tiltakozási hullámot váltott ki az országban.
Jóllehet a rendőrség bűnvádi feljelentést tett a politikus ellen, a belgrádi média szerint a kétnapos előzetes letartóztatás után szabadlábra helyezték Baticsot. Az ügyészség a feljelentés megalapozatlanságára hivatkozva nem indított nyomozati eljárást.
Baticsot csütörtökre virradóra vették őrizetbe azzal a gyanúval, hogy 2003 júniusában - a Zoran Gyingyics miniszterelnök meggyilkolása után bevezetett rendkívüli állapot idején - utasította a szerbiai büntetés-végrehajtási igazgatóság vezetőjét, hívja fel a kruseváci börtön főnökét és rendelje el a Jotka bandája néven ismert bűncsoport egyik tagjának szabadon bocsátását.
Batics letartóztatása óta éhségsztrájkolt. A Gyingyics egyik leghűbb szövetségese elleni kényszerintézkedés pedig példátlan tiltakozóhullámot váltott ki Szerbiában a korábbi hatalomhoz kötődő vagy vele rokonszenvező pártok és civil szervezetek körében. Sokan politikai hátterű fellépésnek minősítették a hatósági intézkedést, Gyingyics eszmetársai elleni bosszúhadjáratról beszéltek. Más vélemények szerint a hatóságok el akarják hallgattatni a szókimondó ügyvéd-politikust, aki az elmúlt hónapokban a hatalmon lévőkhöz köthető gyanús ügyeket feszegetett, és bűnvádi eljárásokkal fenyegetőzött.
A politikus szabadulása után a Beta hírügynökségnek nyilatkozva politikai üldöztetésnek nevezte az ellene foganatosított eljárást, Zoran Sztojkovics jelenlegi igazságügy-minisztert pedig hivatalával való visszaéléssel vádolta meg, mert hetekkel ezelőtt előre beharangozta az ellene várható ügyészségi eljárást. A politikus bűnvádi feljelentést kíván tenni a letartóztatását elrendelő különleges ügyész és Sztojkovics ellen, tájékoztatja továbbá a nemzetközi jogvédő szervezeteket és a mértékadó európai intézményeket az ellene kezdeményezett, majd megszüntetett, koholt vádakra alapozott jogi eljárásról.