2005. szeptember. 22. 11:50 Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 22. 12:31 Világ

Szétrobbantaná a CDU és a CSU frakcióközösségét az SPD?

A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) ügyrendi úton szét akarja robbantani a kereszténydemokraták (CDU) és a keresztényszociális unió (CSU) évtizedek óta fennálló frakcióközösségét, a legerősebb frakció akar lenni, hogy ezen az alapon is igényt formáljon a kormányalakításra - írta csütörtökön a Süddeutsche Zeitung, értesülését azonban az SPD elnöke cáfolta.

Gernot Erler, az SPD frakciójának helyettes vezetője megerősítette a lap hírét, Franz Müntefering, az SPD elnöke, frakcióvezető ellenben közleményben cáfolta, mondván: az SPD-nek nincsenek olyan tervei, amelyek frakcióközösségek alakításának megakadályozására irányulna, s nem is áll szándékában ilyesmit tenni - hangzott a pártelnöki közlemény.

Az eredeti hír az érintettek, de más pártok körében is meghökkenést váltott ki. Friedbert Pflüger CDU-politikus "puccsszerű" vonásokat vélt felfedezni a törekvésben, Petra Pau, a Baloldali Párt egyik prominens képviselője úgy nyilatkozott, hogy az SPD semmiképpen se számítson pártjának szavazataira, ha az ügyrendi változtatást az új összetételű Bundestagban akarja keresztülvinni. Müntefering mindenesetre csütörtökön is megerősítette azt az álláspontját, hogy a CDU és a CSU esetében két külön pártról van szó, például elnökségi tagjaikat is külön-külön, s nem együtt választják.

A szociáldemokraták vasárnap este, a számukra vereséggel végződött országos választások óta próbálkoznak a nyílt színen a CDU és a CSU szétválasztásával. Azt hangoztatják, hogy az SPD a legerősebb párt. Érvük az, hogy a két kereszténypárt külön-külön gyengébb, mint az SPD: a CDU-ra jutó szavazatok aránya 27,8 százalék, a CSU-ra 7,4 százalék voksolt, az SPDre viszont 34,3 százalék. A választásokat a CDU/CSU nyerte háború utáni legrosszabb eredményével, 35,2 százalékkal.

A CDU és a CSU frakcióközössége nem csak a szokásjog alapján létezik emberemlékezet óta, de a hatvanas években határozat is született erről. Ez úgy szól, hogy frakciókat alkothatnak olyan pártok, amelyek politikai célkitűzései azonosak, s a tartományokban nem konkurálnak egymással.

A keresztényszociális unió csak Bajorországban működik, ott nincsenek a CDU-nak szervezetei. Az ország többi részében viszont igen, ezekben a tartományokban a CSU tartja magát távol a politikai élettől. A két partnerszervezet kapcsolatának egyik-másik viharosabb pillanatában azonban már elhangzott olyan, hogy ha a CSU kiterjeszti tevékenységét az ország más vidékeire, a CDU is "bevonul" Bajorországba. Gernot Erler egyebek között arra mutatott rá, hogy a CDU és a CSU együtt lép fel, ahol nekik ez előnyös, s külön-külön, például a pártfinanszírozás terén, amikor számukra az az előnyös.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.