2005. augusztus. 12. 14:34 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 12. 15:21 Világ

Iszlám radikálisokat utasított ki Nagy-Britannia

A BBC beszámolója szerint a brit hatóságok tíz, az "országra veszélyes" személy kitoloncolását tervezik. Többüket már le is tartóztatták, illetve eltávolították az országból.

Iszlám vallási radikálisokról van szó, de van köztük olyan személy is, aki poltikai menekültként kért és kapott tartózkodási engedélyt korábban az Egyesült Királyságban. Ilyen Abu Quatada is, akit 1993-ban fogadott be az ország, miután Jordániában terrorcselekmények előkészítéséért vonták volna felelősségre. A radikális nézeteiről ismert jordániait most letartóztatták és a várhatóan a jövő héten visszatoloncolják Jordániába; miután az arab ország ígéretet tett, nem üldözik majd hazatérte után.

Abu Quatadát a brit hatóságok 2002-ben őrizetbe vették al-Kaida kapcsolatai miatt, s mert gyanították, köze lehetett a szeptember 11-i merényletekhez és közel két éveig tartották fogva.

Omar Bakri Mohammed
A brit hatóságok korábban többször fontolóra vették, hogy kitoloncolják az országból a sejket, aki híveivel lelkesen ünnepelte a 2001. szeptember 11-én az Egyesült Államok ellen végrehajtott támadásokat, s elkövetőit hősökként dicsőítette. Bakri arra is fölszólította a híveket, imádkozzanak Oszama bin Ladenért, az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat vezetőjének tekintett szaúdi milliárdosért. A sejk ugyanakkor tagadta, hogy állásfoglalásaival megsértette volna a brit törvényeket.
Beirutban letartóztattak, majd egynapos őrizet után szabadon engedtek egy másik iszlám vallási radikálist, Omar Bakri Mohammedet is. A szíriai-libanoni kettős állampolgárságú férfit Beirutban vették őrizetbe, miután a brit hatóságok bejelentették kiutasítását az Egyesült Királyságból. A BBC úgy tudja, Szíria kérésére tartóztatták le a libanoni hatóságok.

Omar Bakri radikális vallási csoportot vezetett Tottenhamben és egy kijelentéséről is elhíresült, amelyben varázslatosnak nevezte az Ikertornyok elleni merényletek megvalósítóit. A brit hatóságok közölték, a férfi családját nem toloncolják ki az országból. Bakrit azután engedték el pénteken Bejrútban, hogy a libanoni főügyész bejelentette: a muzulmán hitszónok a vizsgálat szerint nem követett el terhére róható bűncselekményeket, s ezért minden feltétel nélkül szűnik meg őrizete, "szabad ember".
   
A hitszónoktól a brit hatóságok éppen pénteken vonták meg tartózkodási engedélyét, kitiltva az Egyesült Királyságból az immár csaknem húsz éve ott élő Bakrit, aki a múlt héten "szabadságra" utazott el Nagy-Britanniából.

Emberjogi csoportok tiltakozásuknak adtak hangot amiatt, hogy brit hatóságok olyanokat is kiutasíthatnak, akik hazájukban üldözésnek vannak kitéve.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.