2005. július. 25. 19:29 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 25. 19:50 Világ

Blair bocsánatot kért

A brit rendőrség hétfőn két újabb gyanúsítottat tartóztatott le a július 21-i londoni merényletkísérletekkel kapcsolatos nyomozás során. Az ártatlan brazil férfi lelövéséért bocsánatot kért Tony Blair brit miniszterelnök, de mentségként hozta fel, hogy a rendőrség "nagyon nehéz körülmények" között cselekedett.

A letartóztatottakkal ötre emelkedett a merényletkísérletek kapcsán őrizetbe vett személyek száma. A robbantásokkal közvetlenül gyanúsított négy férfi ugyanakkor továbbra is körözés alatt áll. A Scotland Yard nyilvánosságra hozta kettejük - Yasin Hassan Omar és Muktar Said-Ibrahim, másként: Muktar Mohammed-Said - nevét, és újabb videofelvételeket tett közzé a négy gyanúsítottról, akik megpróbáltak robbanást előidézni három londoni metróállomáson, illetve egy autóbuszon.

Készültség

A londoni rendőrség még több civil ruhás mesterlövészt küldött a brit főváros utcáira, mivel attól tart, hogy merénylők újabb támadásokat hajtanak végre - jelentette a brit média. A Scotland Yardnak komolyan aggódik amiatt, hogy az a szökésben lévő négy személy, akik múlt csütörtökön, két héttel a gyilkos londoni terrortámadás után pokolgépeket helyeztek el a városban, ismét lecsaphatnak, mielőtt még robbanóanyaguk hasznavehetetlenné válna. A rendőrség emellett lehetségesnek tartja, hogy csütörtökön összesen öt öngyilkos merénylő akart támadást végrehajtani. A rendőrségnél  a legmagasabb riadókészültség van érvényben - jelentette a The Times és több más angol újság.

A brit rendőrség közölte azt is, hogy a július 21-i merényletkísérletben használt robbanószerkezetekhez hasonló pokolgépeket találtak szombaton egy nyugat-londoni parkban, egy sötét színű hátizsákban. Az öt robbanószerkezetet sötét színű zsákban vagy hátizsákban helyezték el, és mind az ötnél ugyanolyan, mintegy 6,25 literes indiai gyártmányú műanyag élelmiszeres tartályt használtak - számolt be róla Peter Clarke, a londoni rendőrség terrorista-ellenes ügyosztályának vezetője. Szintén a nyomozás keretében házkutatást tartottak a brit főváros északi részén egy lakóházban a múlt csütörtöki sikertelen merényletek kapcsán, ám senkit sem vettek őrizetbe.

Perre készül a brit rendőrség ellen a pénteken Londonban tévedésből lelőtt brazil fiatalember családja. Alex Pereira, a meggyilkolt Jean Charles de Menezes unokatestvére hétfőn a BBC Radio 4-nek nyilatkozva azzal indokolta a család jogi lépéseit, hogy ha nem mennek perre, a brit rendőrök a jövőben bárkit lelőhetnek majd büntetlenül, csak azért, mert gyanús nekik valamiért. Pereira egyúttal követelte, hogy látni akarja a lövöldözésről készült rendőrségi videó-felvételt is. A 27 éves Menezest arra hivatkozva lőtték le pénteken a londoni Stockwell metróállomáson, hogy ruházata és viselkedése alapján öngyilkos merénylőnek nézték.

Bár az ügyben vizsgálatot indított a Scotland Yard és a rendőrök független panaszbizottsága, Sir Ian Blair, a londoni rendőrség vezetője leszögezte: továbbra is érvényben marad a rendőröknek adott tűzparancs, hogy megakadályozzák az újabb merényleteket, és nem zárta ki annak lehetőségét, hogy más ártatlan emberek is áldozatul esnek a terrorizmus elleni harcnak. A panaszbizottság a vizsgálat első eredményeként közölte, hogy nyolc lövés végzett a brazil férfival, nem öt golyó érte, ahogy azt eddig szemtanúk állították.

Az ártatlan brazil férfi lelövéséért bocsánatot kért Tony Blair brit miniszterelnök, de mentségként hozta fel, hogy a rendőrség "nagyon nehéz körülmények" között cselekedett. Mindannyian borzasztóan sajnáljuk, hogy meghalt egy ártatlan személy, s teljesen meg tudom érteni, mit érez a fiatalember családja, de azt is meg kell értenünk, hogy a rendőrség nagyon-nagyon nehéz körülmények között végzi a feladatát - mondta Blair a Londonban tartózkodó francia miniszterelnökkel együtt tartott sajtótájékoztatóján.

Dominique de Villepin francia miniszterelnök egy javaslatcsomaggal érkezett a brit kormányhoz, a terrorizmus elleni küzdelem jobb összehangolása érdekében. Blair elfogadta a javaslatokat, egyebek között azt, hogy jobban osszák meg egymás között a dzsihádistákról, a muzulmán szent háború harcosairól összegyűjtött információikat, őrizzék meg hosszú évekig a telefonfelvételeket, s egyeztessék a különösen sebezhető célpontok őrzésére vonatkozó módszereiket.

Hirdetés