Az USA megerősítette terrorellenes törvényét
Az amerikai törvényhozás alsóháza csütörtökön késő este megszavazta a négy éve elfogadott, de azóta sokat bírált terroristaellenes törvény meghosszabbítását.
George W. Bush amerikai elnök © AP |
A hivatalos nevén USA PATRIOT törvény időbeli kiterjesztéséről néhány órával azután döntöttek a honatyák, hogy a Kapitóliumban a képernyőkön az aznapi londoni robbantások képsorai peregtek.
A törvény 166 rendelkezése közül 16-ot 2001-ben csak négyéves hatállyal fogadtak el. A képviselőház által elfogadott javaslat ezen, év végén lejáró 16 rendelkezés közül 14-nek állandó hatályt biztosít. A két további rendelkezés esetében - az egyik a telefonos és internetforgalom rögzítését, a másik a könyvtári és egészségügyi adatok kutatását engedélyezi - tízéves hosszabbítást javasol.
A republikánusok szerint a terrorizmus elleni törvényt - amely az utóbbi négy évben sikeresen megelőzte a támadásokat Amerikában - fenn kell tartani, mert nem csökkent a fenyegetettség. A demokraták viszont azt hangoztatták, hogy bár a törvény egészében hasznos, egyes cikkelyei sértik a emberi szabadságjogokat, ezért azokat nem szabad megújítani.
Mint a demokrata párti Martin Meehan fogalmazott, a demokrácia legfőbb kérdéséről folyt a vita: "a szabadságunkból mennyit vagyunk hajlandók feladni azért, hogy biztonságban érezzük magunkat?"
A felsőházban ugyancsak csütörtökön volt napirenden a törvény meghosszabbítását célzó javaslat, amelyben a két legvitatottabb rendelkezés esetében nem tíz, hanem csak négyéves hosszabbítás szerepel.
George Bush elnök üdvözölte a képviselőházi szavazás eredményét. A Fehér Ház által kibocsátott közleményben az olvasható, a patrióta törvény a terrorellenes küzdelem kulcseleme, amely az amerikai nép védelmét szolgálja, ezért az elnök a meghosszabbítást célzó törvényjavaslatot várja a kongresszustól.