2005. július. 15. 12:53 Dezső András (hvg.hu) Utolsó frissítés: 2005. július. 15. 16:24 Itthon

A terroristák szemében mindegyik NATO-ország célpont

Valamennyi NATO-tagország a dzsihadisták célpontja, szögezi le a londoni merénylettel összefüggésbe hozott Musztafa Szetmarian Nasszer egy tavaly publikált könyvében. Dzsihadista internetes fórumok üzenetei alapján úgy tűnik, legközelebb Rómában szeretnének lecsapni a terroristák. Mindenesetre a magyar belügyminiszter is terrorellenes feladatterv készítésére hívott fel, elrendelte bizonyos potenciálisan veszélyeztetett objektumok térfigyelőinek felülvizsgálatát, és fenyegetettségi fokozatok bevezetését.

A brit fővárosban elkövetett terrorakciókat a szíriai származású Musztafa Szetmarian Nasszerrel, szerzői nevén Abu Muszab asz-Szurival is kapcsolatba hozzák. Ő ugyan egyelőre nyomtalanul eltűnt, de az interneten fellelhető tavaly december végén publikált 1600 oldalas könyve, A nemzetközi iszlám ellenállás felhívása. Ebben a nemzetközi dzsihadista mozgalom jövőbeni stratégiáit vázolja fel. A nemzetközi dzsihadizmus egyik legfontosabb alakjaként ismert – nem mellesleg a madridi vonatrobbantásokért is felelősnek tartott - férfi nemcsak a zsidókat, az amerikaiakat, a briteket és az oroszokat nevezi ellenségnek, de világossá teszi olvasóinak, hogy valamennyi NATO-tagország célpontja a dzsihadistáknak. 

Szetmarian könyve
© hvg.hu
A városi hadviselés és a robbanóanyagok kezelésének mestereként is számon tartott Szetmarian írásában kifejti: csak terrorista támadások kivitelezésével és decentralizált városi hadviseléssel győzedelmeskedhet a dzsihadista hálózat. Egyébként - figyelemreméltó, hogy a szír terrorista "hálózatként" határozza meg a nemzetközi dzsihadista mozgalmat. Szerinte katonai és civil célpontokat egyaránt támadni kell. Mint írja, az ellenség „politikai, katonai, gazdasági, oktatási, misszionáriusi és turista jelenléte az országainkban” mind-mind a dzsihád célpontját jelentik.

Különös részletességgel ír a jövő dzsihadistáiról, a „mudzsahid harcosok harmadik generációjáról”, akik már a „szeptemberi események, Irak megszállása és a palesztin Intifáda” után születtek. Szerinte a harmadik generációs harcosok akkor lesznek csak sikeresek, ha a dzsihadista csoportok klasszikus földalatti mozgalom piramis alakú formáját felváltja az egymástól különálló terrorista sejteket egységes hálózatba szervező struktúra”.

A következő helyszín Róma?

Mi az Al-Kaida?
Jason Burke egy évtizeden át tudósított a Közel-Keletről, Afganisztánból és Pakisztánból. Személyes tapasztalatai alapján képes olyan perspektívából láttatni ezt a félelmetes jelenségcsoportot, ami segít megérteni az érthetetlent. Leírja a kiképzőtáborokat, a hadviselési módszereket, a finanszírozás világméretű hálózatát. Olvassa el könyvajánlónkat itt!
A londoni merényletek után egyébként több elemzés, vélemény is felkerült az arab nyelvű szélsőséges iszlamista honlapokra, internetes fórumokra. Az egyik kommentár – melyet "Reflexiók a véres londoni támadásra" címmel írt egy névtelen szerző – Londont a hitetlenek „második fővárosaként” aposztrofálja.  A szerző arra szólítja fel a dzsihadistákat, hogy kezdjék el hírszerző tevékenységüket a „hitetlenek harmadik fővárosában”, ahol a szerző jóslata szerint hamarosan a londoninál nagyobb merénylet várható. A cikkből  kiderül, hogy az olasz fővárosról van szó. „Olaszország, a sorodra vársz, ami eljön, semmi kétség. Nem felejtjük el Silvio Berlusconit. Nem felejtjük el, ahogy Nagy-Britanniát sem felejtettük el” – fenyegetetőzik a szerző.

Ugyancsak a londoni merényleteket követően bukkant fel először különféle dzsihadista internetes fórumokon az a négy perces videofilm, amelyet az al-Kaida „szócsöve”, a Global Islamic Media Group adott ki, Uszáma Sejk üzenete valamennyi szövetséges államnak címmel. A felvételen a dzsihadista közösséget emlékeztetik arra, hogy az Egyesült Államok és szövetségeseik ellen indított háború „törvényes”. Az USA szövetségesei közül Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Kanada, Németország és Ausztrália van név szerint megemlítve.


Intézkedések Magyarországon

Lamperth Mónika belügyminiszter szerint a madridi támadás után egész Európában nagyobb lett a terrorfenyegetettség, de nincs arra adat, hogy Magyarország fenyegetettsége érdemben megváltozott volna. Ugyanakkor a miniszter asszony kötelezte a „védekezésben feladattal bíró szervezeteket” (rendőrség, határőrség, nemzetbiztonsági szolgálatok stb.) arra, hogy szeptember 1-jéig,  egy esetleges terrorcselekmény következményeinek felszámolására, közös tervet dolgozzanak ki. Ezen kívül még ebben a hónapban Magyarországon is bevezetik a fenyegetettségi fokozatokat, amelyeket A, B, C és D betűkkel jelölnek majd.

Hirdetés