2005. július. 19. 09:50 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. július. 19. 10:02 Világ

EU-bővítés: tétova külügyminiszterek

Sem Horvátország, sem Törökország ügyében nem született határozat az uniós külügyminiszterek hétfői tanácsülésén. Jack Straw, az elnöklő brit külügyminiszter őszre halasztotta a döntéshozatalt.

Straw a bővítés részletes vitáját szeptemberre, a külügyminiszterek newport-i informális találkozójára napolta, noha a Törökországgal folytatandó csatlakozási tárgyalások kezdésének dátumát a Bizottság korábban október 3-ára tűzte ki.

Addig tehát meg kell születnie a külügyminiszteri tanács hivatalos döntésének is. Eközben Ausztria egyre élesebben ellenzi a teljes jogú török belépést: Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter "kevesebb Európa" mellett érvelt, és elégségesnek vélte a speciális partneri viszonyt Törökországgal. Ursula Plassnik külügyminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy nem lehet az osztrák álláspontot figyelmen kívül hagyni.

Nem született döntés arról sem, hogy az EU mikor folytassa Horvátországgal a tavasszal megszakadt csatlakozási tárgyalásokat. Magyarország, Ausztria, Szlovénia és Szlovákia a tárgyalások folytatása és a mielőbbi csatlakozás érdekében lobbizik. Ennek feltétele, hogy a Hágai Törvényszék kimondja: Horvátország megfelelően együttműködik a háborús bűnösként keresett Ante Gotovina tábornok felkutatásában és kiadatásában.

A külügyminiszterek üdvözölték az indonéziai békefolyamatot, sajnálatukat és aggodalmukat fejezték ki a zimbabwei kényszerköltöztetések és az emberi jogok megsértése miatt, valamint nyilatkozatban ítélték el a londoni terrortámadásokat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.