2005. július. 06. 09:19 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 06. 20:09 Világ

Olimpia 2012: mit kell tudni az esélyes városokról?

Ma dől el Szingapúrban, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 117. ülésén, hogy hol rendezik 2012-ben a XXX. nyári játékokat.

A 2012-re eredetileg pályázó 9 város közül 4 (Lipcse, Isztambul, Havanna és Rio de Janeiro) esett ki az első, tavaly májusi rostán, így a NOB-tagoknak most öt város közül kell dönteniük: Párizs, London, Madrid, Moszkva és New York reménykedik abban, hogy otthont adhat a hét év múlva esedékes seregszemlének.

A voksolásnak az lesz a győztese, aki abszolút többséget kap, a legkevesebb támogatással rendelkező város mindig kiesik, így akár négyfordulós szavazásra is sor kerülhet. Az öt esélyes:

Párizs


Korábbi házigazda/pályázó: 1900, 1924/1992, 2008

A ma is álló, 80 ezer fős Stade de
France szolgál majd Olimpiai
Stadionként.
© parisjo2012.fr
Olimpiai falu:
5600 két- és 5900 egyágyas szoba a város északnyugati részében, 10 km-re az Olimpiai Stadiontól, illetve a két fő versenyközponttól
Az Olimpiai Stadion befogadóképessége: 80 ezer fő

Tervezet: két versenyközpont. Északon (16 sportág) 9 helyszínnel, közte a Stade de France-szal, míg nyugaton (9 sportág) 9 helyszínnel. A falutól legmesszebb a kajak-kenu és az evezés zajlana (47 km), valamint a vitorlázást a 490 km-re fekvő La Rochelle-ben rendeznék. 13 helyszín átmeneti, a sportolók 77 százaléka számára a "célállomás" 10 percen belül elérhető.

Vendéglátás: 52 190 központi fekvésű hotelszoba, 50 km-es körzetben további 140 ezer szoba

Anyagi háttér: 2,65 milliárd dollár a szervezésre, 6,2 milliárd infrastruktúrára, kormánygaranciával

Támogatottság: 85 százalék (országosan 79)

Előnyök: a környezettel kapcsolatos tervek átfogóak, innovatívak; a költségvetés minden részletre kiterjedő; a meglévő versenyhelyszíneket megfelelően lehet használni; jól átgondolt, megtervezett olimpiai falu; kiváló szálláslehetőségek és -javaslatok; jól kidolgozott közlekedési terv; jelentőségteljes ökológiai és társadalmi örökségek.

Hátrányok: a vitorlásversenyek 490 km-re lennének Párizstól, ennek utazási és szálláslehetőségei miatt ezt veszteségesre tervezi a nemzeti olimpiai bizottság.

Összegzés: favoritnak tekinthető, miután a legjobb értékelést kapta. A Barcelonával (1992) és Pekinggel (2008) szemben elvesztett versengés után ezúttal befutónak tűnik.

London (Oldaltörés)

Korábbi házigazda/pályázó: 1908, 1948/1944-ben rendező lett volna, de a játékok a II. világháború miatt elmaradtak.

Olimpiai falu: új építésű házak az Olimpiai Stadion tőszomszédságában 17 320 férőhellyel (ebből 7860 kétágyas szoba). Az Olimpiai Stadion befogadóképessége: 80 ezer fő, a játékok után 25 ezer fő.

A brit főváros nevezetes-
ségei is szerepeltek a
kampányban
© london2012.org
Tervezet: három versenyközpont, az egyik - az Olimpiai Park - a város keleti részén, további kettő a Temze partján és a város centrumában. Az Olimpiai Parkban lenne a falu, az Olimpiai Stadion, s összesen 12 sportág küzdelmeinek helyszíne. A Temzén, illetve annak partján (10-15 km-re a falutól) további 14 sportág versenyeit bonyolítanák le, a városközpont (13-16 km-re a falutól) 6 sportág viadalainak adna otthont. Wimbledonban zajlanának a teniszversenyek. Hat versenyhelyszín ideiglenes. A vitorlázás küzdelmeit a 238 km-re található Weymouth-ban rendeznék.

Vendéglátás: 40 330 központi fekvésű hotelszoba, 50 km-es körzetben további 103 ezer szoba.

Anyagi háttér: 3,8 milliárd dollár a szervezésre, 15,8 milliárd infrastruktúrára, kormánygaranciával.

Támogatottság: 68 százalék (országosan 70).

Az egyik tervezett helyszín, az
Aquatics Centre
© london2012.org
Előnyök: a javasolt kelet-londoni olimpiai helyszínek felfrissülő öröksége; még jobban elérhetővé válnak a sportlétesítmények; nagyon kényelmes, hogy az olimpiai falu az olimpiai parkban lenne; erős támogatottság II. Erzsébet királynő, a brit kormány és a helyi szervek részéről; sokrétű és pozitív környezeti örökség; aprólékosan kidolgozott költségvetés; a meglévő értékes vonat- és metróhálózat továbbfejlesztésének terve.

Hátrányok: az olimpiai park részletes munkatervét pontosan be kell tartani, hogy időben elkészülhessen; még nem sikerült felvásárolni valamennyi javasolt olimpiai területet; a Manchester United és az Aston Villa labdarúgócsapat stadionjának használatára nincs írásos garancia; növekvő légszennyezés.

Összegzés: Párizs legnagyobb ellenfelének tűnik, miután jó értékelést kapott a NOB-tól.

New York (Oldaltörés)

Korábbi házigazda/pályázó: -/-

Olimpiai falu: 8-15 emeletes apartmanokat építenének az East River mentén, valamint két 40 emeletes toronyházat összesen 17 100 szálláshellyel.

Az Olimpiai Stadion befogadóképessége: 78 ezer fő.

Tervezet: a városban 3 versenyközpont, az Olympic Square (9 sportág), a víziolimpia (3) és az Olympia Park (6). A sportolók 58 százaléka 16 km-en belülre utazna. 10 önálló és 5 ideiglenes helyszín. Vitorlázás 39 km-re egy új centrum építésével.

Vendéglátás: 45 150 központi fekvésű hotelszoba, 123 ezer a térségben.

Anyagi háttér: 3 milliárd dollár a szervezésre, 4,3 milliárd infrastruktúrára többnyire magánbefektetők révén, a kormány és a város 250 milliós veszteségig vállal kezességet.

Támogatottság: 59 százalék (országosan 54)

Előnyök: a helyi szervezetek megállapodtak abban, hogy az olimpiával kapcsolatos beruházásoknál nem lesznek sztrájkok; a költségvetés minden részletre kiterjedő; limitált beruházás szükséges a közlekedés fejlesztésére; a helybéliek számára kevésbé ismert olimpiai sportágak széleskörű bemutatását tervezik; a szponzoráció és licencjogok erős tradíciója.

A tervezett olimpiai falu Queens-ben
© ny2012.com
Hátrányok: az első körben leszavazták az Olimpiai Stadion építését; egyelőre nincs garancia a Nemzetközi Műsorszóró Központ (IBC) helyszínére; nyaranta nagy az ózonkoncentráció; New York város és az Egyesült Államok Olimpiai Bizottságának közös marketing terve nincs összhangban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság irányelveivel; néhány versenyhelyszínhez nincs biztosítva olimpiai sáv, így nehéz lehet a megközelítés; a pályakerékpár, a tollaslabda és az öttusa egyes számai közös helyszínének terve további kidolgozást igényel; nincs írásos garancia a kormánytól a paralimpiai játékokra vonatkozóan; az olimpiai falu melletti területhez kapcsolódó biztonsági előkészületek még nincsenek kidolgozva; a sokemeletes IBC - ha felhőkarcolók közé kerülne - elhelyezkedésénél fogva működési problémákat okozhatna; a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vitatja azt a javaslatot, amely szerint a megnyitó előtt a sportolók a Broadwayen vonulnának fel.

Összegzés: a NOB-bizottság összességében elégedetlen volt a pályázattal, az első leszavazás után csak pótlólagosan született meg a stadionkoncepció. Ellene szól, hogy utoljára 9 éve rendeztek olimpiát az Egyesült Államokban, akkor Atlanta volt a házigazda.

Madrid (Oldaltörés)

Korábbi házigazda/pályázó: -/1972

Olimpiai falu: 2346 apartmanban 16 800 szálláshely kétágyas szobákban az Olimpiai Stadion mellett. Az Olimpiai Stadion befogadóképessége: 80 ezer fő.

Tervezet: három központ a város keleti, nyugati és középső részén. Keleten 20 sportág helyszínei 10 percre a falutól, a centrumban 5 sportág (12,8 km), nyugaton pedig 7 (30 km). 5 különálló helyszín. A helyszínek 83 százaléka már elkészült, építik vagy a játékoktól függetlenül is tervezik. A vitorlásversenyeknek Palma de Mallorca adna otthont, amely repülővel 90 percnyire fekszik.

Vendéglátás: 33 000 központi fekvésű hotelszoba, továbbá 9450 ágy egyetemi és 43 000 ágy katonai létesítményekben.

Anyagi háttér: 2 milliárd dollár a szervezésre, 10 milliárd infrastruktúrára, kormány-, térségi és városi garanciával.

Támogatottság: 91 százalék (országosan 85)

Előnyök: az olimpiai falu jó fekvése az IBC-hez és az MPC-hez viszonyítva; pozitív örökség és tényleges környezeti előnyök; megfelelő levegőminőség; a létesítmények 83 százaléka kész vagy építés alatt áll, függetlenül a játékoktól; kiváló városi metróközlekedés, és erre lehet számítani a játékok ideje alatt is.

Több mint 66 ezer önkéntes jelentkezett az
interneten
© madrid2012.es
Hátrányok: a versenyek tervezett délutáni idejében nagy meleg van; gyártásra és utazásra alacsony költségeket számolnak; a Palma de Mallorca-i vitorlásversenyeken részvevők elszállásolására még nincs terv, ide az utazás másfél óra repülővel Madridból; az olimpiai falu tervezetét újra át kell gondolni, mivel a közelben nagy a forgalom és a zajártalom; a sajtó számára a szállásoktól hosszú az út az IBC-hez és az MPC-hez; a NOB által kívánt mértékhez képest kisebb IBC-t és MPC-t terveztek.

Összegzés: a jónak minősíthető NOB-értékelés ellenére nem tartozik az esélyesek közé, mivel 1992-ben az ugyancsak spanyol Barcelona volt a házigazda, amely az akkori NOB-elnök Juan Antonio Samaranch közbenjárásával előzte meg Párizst.

Moszkva (Oldaltörés)

Korábbi házigazda/pályázó: 1980/1976

Olimpiai falu: 15 darab 22 emeletes ház hat km-re az Olimpiai Stadiontól (7400 egy-, 6300 kétágyas szoba). Az Olimpiai Stadion befogadóképessége: 80 ezer fő.

Tervezet: szinte az összes versenyhelyszín az "olimpiai folyón", a Moszkván, illetve annak partján található. A labdarúgó-torna a város központjában lenne, a vitorlásversenyeknek pedig egy, a centrumtól 49 km-re található mesterséges tó adna otthont. 23 helyszín már most készen áll, további négyet ideiglenesre terveznek. A Luzsnyiki Stadion lenne az Olimpiai Stadion.

Nem tesz jót az 1980-as játékok emléke
© m2012.ru
Vendéglátás: 17 550 központi fekvésű hotelszoba, plusz 21 ezer ágyas sajtófalu, 50 km-es körzetben további 39 ezer szoba.

Anyagi háttér: 1,84 milliárd dollár a szervezésre, 10 milliárd infrastruktúrára, kormány-garanciával.

Támogatottság: 77 százalék (országosan 76)

Előnyök: az olimpiai rendezés felgyorsítaná az elmaradott területek gazdasági fellendülését, és segítené egy "Új Oroszország" kép kialakítását; javulna az újra feldolgozandó és selejtes termékek felhasználása.

Hátrányok:légszennyezés; tapasztalatok alapján a tervezett időpontban átlagban nyolcnapos esőzések vannak; néhány garancia nincs meg angol nyelven; a marketing- és hirdetési program pénzügyileg pontosításra szorul; a versenyhelyszíneknek még nincs részletes építési, illetve működési terve; az olimpiai falu terve még nem készült el, így az ehhez kapcsolódó biztonsági előkészületek sem tisztázottak; nincs részletezve a szálláslehetőség, és a szállodákról sincsenek pontos adatok; az IBC és a Központi Sajtóközpont (MPC) terve hiányzik.

Összegzés: esélytelennek számít. A NOB-tól nem kapott jó értékelést. Az 1980-as - csonka - játékok inkább negatív érzéseket keltenek.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.