Incidens a szlovák-magyar határon
A néhány hagyományos magyar és egy Árpád-sávos zászló alatt érkezett magyar ellentüntetők előbb "Vesszen Trianon" jelszavakat kiabáltak a szlovák hazafias szervezet, a Matica Slovenská révkomáromi székháza előtt felsorakozott szlovákoknak, mire azok "Szlovákia a miénk", "Szlovákiát nem adjuk" jelszavakkal válaszoltak.
A vád: fasiszta propaganda |
Nyilvánosan elhangzott fasiszta propagandával gyanúsítja a szlovák rendőrség azt a három magyar állampolgárságú személyt, akik a révkomáromi incidens során a náci "Heil" köszöntést is kiejtették a szájukon. A várható vádemelés után a szlovákiai törvények szerint hat hónaptól három évig terjedő börtönre ítélheti őket a bíróság. Részletek |
A demonstráció előre beharangozott hírére mintegy harminc magyar ellentüntető érkezett a városba, akik "Ria-Ria Hungária" jelszavakat kiabáltak közbe, és ennek következtében gyorsan jelszóháború alakult ki a csoportok között.
Perceken belül heves jelszóháború alakult ki, mire az egymásnak berzenkedő csoportokat az eseményre kivonult rohamrendőrség tagjai sorfalat állva elkülönítették egymástól. A felforrósodott hangulatban két magyar tüntetőt a rendőrség - kényszerítő eszközt alkalmazva - elvezetett, a többieket pedig a szlovák-magyar határátkelőként szolgáló közeli hídfő felé kezdte kiszorítani a Matica székháza előtti térről. Meg nem erősített értesülések szerint a magyar ellentüntetők vegyesen magyarországi és szlovákiai magyar fiatalokból verbuválódtak.
A Hitler csatlósállamaként fennállt első szlovák állam félkatonai szervezete, a Hlinka-gárda egyenruháira emlékeztető öltözetet viselő szlovák szélsőjobboldaliak a közelmúltban Rozsnyón vonultak fel, ahol leköpdösték a két éve újra felállított Kossuth-szobrot, és annak eltávolítását követelték.
Erősítésként kommandós rendőrosztag is érkezett Nyitráról Révkomáromba. A magyarokat mintegy kétszáz méteres távolságban, a hídfő közelében távol tartották a megemlékezés helyszínétől. A Matica Slovenská székházának homlokzatán álló Cirill-Metód-szobor alatt elhangzó szlovák szónoklatok Trianon érvényességét hangoztatták, és azzal vádolták a szlovák kormányt, hogy a Magyar Koalíció Pártja (MKP) előtt meghátrálva elhanyagolja az ország vegyesen lakott területein elő, "kisebbségbe kényszerített" szlovákokat.
"Szlovákia a szlovákoké, és soha nem engedjük meg, hogy ez másképpen legyen" - hangoztatták a Cirill és Metód szobra alatt különféle magyar- és romaellenes jelszavakat skandáló szlovák tüntetők.
Nyilvánvaló, hogy a Szlovák Közösség (SP) és az Új Szabad Szlovákia (NSS) egyenruhásai azért választották felvonulásuk helyszínéül Révkomáromot, mert a város önkormányzata évek óta nem ad építési engedélyt Cirill és Metód monumentális köztéri szobrának felállítására.
A szobrot néhány éve - nem köztéren ugyan, hanem a Matica Slovenská székházának homlokzatán - mégis felállították. Abból a megfontolásból indultak ki, hogy a Matica épületén a szobor nem engedélyköteles. A város magyar többségű önkormányzata azonban az építési törvényre hivatkozva azóta is ellenkező álláspontot képvisel.
Alig két órával a délután két órakor elkezdődött demonstráció után Révkomáromban helyreállt a rend: a városba autóbusszal érkezett szlovák tüntetők elvonultak, a magyar ellentüntetők pedig szétszéledtek.
Bastrnák Tibor, Révkomárom polgármestere azt mondta: "Egyértelműen úgy gondolom, hogy az ilyen demonstráció mögött a provokáció és az önnépszerűsítés szándéka áll, de az, aki így gondolkodik, megítélésem szerint csak önmagának árt. A gyülekezési törvény előzetes bejelentés esetén megengedi az ilyen rendezvényeket, s mivel az előzetes bejelentés megtörtént, a városi hivatal nem tett ellenlépést, a szándékot tudomásul vette."