Szlovákia: a magyar lépések egyoldalúak
Az egyoldalú lépések abbahagyását várja Magyarországtól a szlovák diplomácia - jelentette ki a szlovák külügyminiszter. Magyar kollégája, Somogyi Ferenc leszögezte: a magyar kormány határozott szándéka, hogy minden olyan kérdésben, amely túlmutat kompetenciáján, egyeztessen a szomszédos országokkal és az illetékes nemzetközi szervezetekkel.
Budapesten "a kisebbségi kérdések kezelésében mintha nem vennék figyelembe a közös uniós tagságot és a Szlovákiában élő magyar kisebbség tényleges helyzetét" - mondta Kukan.
A külügyminiszter szerint Magyarországon "ismételten olyan egyoldalú intézkedéseket foganatosítanak, amelyek sem a nemzetközi joggal, sem az EU jogrendjével nem összeegyeztethetők."
A szlovák diplomácia első embere úgy látja: semmi sem utal arra, hogy a helyzet a jövőre esedékes magyarországi választások után megváltozna. "Inkább az ellenkezőjére lehet számítani."
Hozzátette: ezért is látja szükségesnek, hogy a szlovák diplomácia megfelelően kezdeményező, a felmerülő problémák tekintetében pedig kellőképpen előrelátó legyen. Ezzel együtt a szlovák-magyar viszony Kukan szerint "a normáknak megfelelő", az EU és a NATO keretei között pedig fejlődik.
A hivatalos munkalátogatáson Ljubljanában tartózkodó Somogyi Ferenc külügyminiszter leszögezte, nem ismeri, milyen összefüggésben tette szlovák kollégája ezt a kijelentést, de hangsúlyozta: "a magyar kormány elhatározott szándéka az, hogy minden ilyen jellegű lépésnél figyelembe vegye az európai uniós normákat, az európai standardokat, a Szlovákiában élő magyarság tényleges helyzetét".
A telefonon nyilatkozó miniszter hozzátette, hogy minden olyan kérdésben, amely erre a dimenzióra vonatkozik és túlmutat a magyar kormány kompetenciáján, Budapest természetesnek tartja, hogy konzultáljon a szomszédos országokkal, illetve az ilyen jellegű kérdésekben illetékes nemzetközi szervezetekkel, kezdve az Európai Uniótól az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetig.
Kiemelte: Magyarországnak meggyőződése, hogy az ilyen jellegű, esetenként akár érzékenynek is minősíthető lépéseknél az érintett másik ország konstruktív pozíciója és együttműködési készsége elengedhetetlen ahhoz, hogy a pozitív szándékú lépések megvalósulhassanak és a gyakorlatban érvényesülhessenek.
E megközelítésnek "alapvető eleme az, hogy olyan lépéseket tegyünk, amelyek a magyarok helyzetének javítását és a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését egyszerre, párhuzamosan egyaránt szolgálják" - szögezte le a magyar diplomácia irányítója.