Mikor lesz biztonság Irakban?
Két esztendő több mint elég a biztonság helyreállításához - mondta Ibrahím al-Dzsaafari iraki miniszterelnök. Az amerikai védelmi miniszter ugyanakkor pesszimsitább: Donald Rumsfeld szerint az iraki felkelés akár 12 évig is eltarthat. A koalíciós erők mindeközben tárgyalásokat folytatnak iraki felkelőkkel.
Tony Blair brit miniszterelnökkel folytatott tárgyalásai után Dzsaafari azt mondta: az erőszak megfékezésében az önálló iraki biztonsági erők létrehozása, az ország „lyukacsos” határának ellenőrzése és a politikai folyamat előrevitele egyaránt szerepet játszik.
Folytatódnak a merényletek |
Hétfőn az iraki parlament legidősebb képviselője, a 87 éves Dári Ali al-Fajád és három testőre pokolgépes merényletben vesztette életét Bagdad külvárosában. A Bagdadtól 75 kilométerre délre fekvő Muszajib településnél pedig hárman meghaltak és tizenhárman megsebesültek, amikor egy rendőregyenruhába öltözött merénylő felrobbantotta magát. A rendőrség tájékoztatása szerint az öngyilkos elkövető a kórház területén lévő rendőrőrsnél hozta működésbe a pokolgépet. A halottak között egy, míg a sérültek között négy rendőrtiszt van. |
Dzsaafari közölte, hogy nincs kifogása az ellen, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia párbeszédet folytasson az összes politikai erővel, amennyiben azok nem kötelezték el magukat az erőszak mellett.
Az iraki konfliktus politikai rendezése érdekében fontos, hogy tárgyaljanak a felkelőkkel - vélekedett Kofi Annan ENSZ-főtitkár. A The Sunday Times című brit lap arról számolt be, hogy az amerikai hadsereg képviselői titokban iraki lázadó parancsnokokkal találkoztak Bagdadtól északra, hogy a vérontás befejezéséről tárgyaljanak.
Kofi Annan közölte: „Úgy vélem, hogy a megbékélés és a részvétel a folyamat része, így nagyon fontos, hogy minél többen vegyenek benne részt, mivel nincs katonai megoldás”.
„A felkelőkkel való kapcsolatfelvétel annak a folyamatnak a része, amellyel politikai úton kísérlik meg a megoldást, és úgy vélem, meg kell próbálni meggyőzni mindenkit Irakban, hogy csak nyerni fognak azon, ha részt vesznek ebben a folyamatban” - tette hozzá a világszervezet főtitkára.
George Casey tábornok, az Irakban szolgáló többnemzetiségű erő főparancsnoka közölte: az iraki helyzetet politikai úton és a tárgyalásokkal, nem pedig a csatatéren lehet végleg rendezni.