2005. június. 25. 11:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 25. 11:42 Világ

Elvehetik Meciar villáját

Egy csütörtökön jóváhagyott törvény alapján Szlovákiában szeptember 1-jétől bárki – tehát nemcsak politikus, adóhivatalnok stb. – a pénzügyi rendőrséghez fordulhat, és kezdeményezheti a gyanús eredetű vagyon ellenőrzését - írja a pozsonyi Új Szó. Ha a rendőrség megalapozottnak találja a gyanút, felkéri az ügyészséget a vagyoneredeti eljárás lefolytatására.

Az összeférhetetlenségi alkotmánytörvény értelmében minden honatyának és közeli hozzátartozójának közzé kell tennie a világhálón vagyonnyilatkozatát – ez alapján összevethető a bevallott és a tényleges vagyon. Ezután ha bárki úgy véli, hogy egy képviselői fizetésből, illetve a feltüntetett bevételekből nem lehet felépíteni például egy villát, kezdeményezheti, hogy vizsgálják meg az illető vagyonának az eredetét. Az Új Szó cikkében emlékeztet rá, hogy Meciar, a HZDS elnöke évek óta nem hajlandó elárulni, miből finanszírozta a trencsénteplici Elektrát, becslések szerint a villa legalább negyvenmillióba került. A politikus korábban úgy nyilatkozott, hogy egy ismerősétől hosszú lejáratú kölcsönt vett fel, 2006-ban kezd törleszteni, nevet és összeget azonban nem mondott.

A csütörtökön jóváhagyott törvény alapján szeptember 1-jétől bárki a pénzügyi rendőrséghez fordulhat, és kezdeményezheti a gyanús eredetű vagyon ellenőrzését. Ha a rendőrség megalapozottnak találja a gyanút, felkéri az ügyészséget a vagyoneredeti eljárás lefolytatására. A tulajdonosnak harminc nap áll rendelkezésre a legális eredet igazolására – szerződésekkel, számlákkal, hitelfelvételről szóló szerződéssel, adóbevallással. Ha ez nem történik meg, az ügy bíróság elé kerül.

A bizonyítási teher eredetileg a gyanúsított oldalán volt, azaz neki kellett volna bizonygatnia a törvényes eredetet, amit több jogász kifogásolt. Gál Gábor (MKP), az alkotmányjogi bizottság tagja az Új Szónak leszögezte: a polgárnak nincsenek meg az eszközei ártatlansága bizonyításához, ráadásul érvényes az ártatlanság vélelme. Tehát az ügyészség dolga, hogy a bűnösséget bizonyítsa.

A törvény ellen a HZDS politikusa tiltakoznak a leghevesebben, akik újkori diktatúra bevezetéséről beszélnek. Kifogásolják, hogy a bizonyítási teher a polgár oldalára billent, „ráadásul a norma visszamenőleges hatályú, ami a demokratikus társadalmakban elfogadhatatlan”. A HZDS ezért büszke, amiért nem szavazta meg a javaslatot, amely a párt szerint besúgáshoz, újkori koncepciós perekhez vezet. A normát a jelen lévő 144 honatya közül 114 támogatta. Ketten nemmel szavaztak: egy független és egy HZDS-képviselő, a mozgalom többi tagja tartózkodott, Meciar nem szavazott.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.