2005. június. 23. 12:11 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 23. 12:24 Világ

Schröder a Bildben üzent Blairnek

Gerhard Schröder német kancellár csütörtökön a Bild című nagy példányszámú lap hasábjain védte meg "az európai társadalmi modellt", és hangsúlyozta, hogy az Európai Unió nem csupán gazdasági célok megvalósítására létezik.

Schröder írása válasz Tony Blair brit miniszterelnöknek ugyanebben a lapban megjelent cikkére, de a német kancellár írásában nem említi brit kollégája nevét.

Schröder szerint "az elmúlt napok és hetek vitái világossá tették: az elkövetkezendő hónapokban Európában is két pólus között kell választanunk. Az egyik fél ki akarja magozni az Európai Uniót és egyfajta szabadkereskedelmi övezetre kívánja redukálni. Mások meg akarják tartani a politikailag aktív és alakító erővel rendelkező Európai Uniót, én az utóbbi mellett vagyok" - írta a kancellár.

Schröder is leszögezte, hogy az Európának nevezett Európai Unió súlyos válságot él át, de ez a krízis is megoldható. Az Európai Unió az európai népek válasza volt a háborúra és a pusztításokra. Manapság Európa válasz a jelen kihívásaira, a globalizációra. Európa több mint piac, Európa sikeres szociális és társadalmi modell is.

Az, aki úgy hiszi, hogy nemzeti önzésből, vagy populista szándékoktól vezérelve szét lehet rombolni ezt a modellt, vétkezik a jövendő nemzedékekkel szemben - szögezte le a kancellár, aki szerint a kérdések kérdése: milyen elképzelésünk van Európáról, milyen Európát akarunk.

Hirdetés
hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.