2005. június. 01. 08:51 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 01. 08:45 Világ

Új szarkofág kerül a csernobili négyes blokk fölé

Másfél éven belül elkezdik az új szarkofág építését a csernobili atomerőmű négyes blokkja fölé, amelyben 1986. április 26-án robbanás történt, és ahonnan akkor nagy tömegű radioaktív szennyezés jutott ki, beborítva Európa jelentős részét.

David Zsvanyija, a rendkívüli helyzetek ukrán minisztere jelentette be kedden Kijevben az építkezés megkezdésének határidejét, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy nem újabb veszedelem súlyos kényszerének hatására döntöttek így, szavai szerint ugyanis nem fenyeget olyan közvetlen veszély, hogy az a szarkofág, amelyet közvetlenül az atomszerencsétlenség után emeltek, tönkremegy, és újabb katasztrófa történik.

A tervezett új létesítmény, amely újabb védőpajzsként szolgál majd a negyedik reaktorblokk felett, 257 méter hosszú, 150 méter széles és 108 méter magas lesz. Tervezői szerint száz évre nyújt majd biztonságos védelmet egy újabb tragédia bekövetkezte ellen.

Ukrajna időről időre felhívásokat tesz közzé, pénzt kérve a gazdagabb országoktól a csernobili négyes reaktorblokkal kapcsolatos biztonsági intézkedésekre. Korábban több ország ígéretet tett jelentős összegű segélyezésre. A G8 - a hét legfejlettebb ipari országot és Oroszországot tömörítő csoport - összesen 160 millió dollárt ígért, ezen belül az Egyesült Államok 45 milliót, Oroszország ötmilliót.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.