2005. május. 19. 08:18 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 19. 08:23 Világ

Egy Castro-ellenes ügynök kiadatását követelik

Venezuela követelte a merénylettel gyanúsított, Kubából évtizedekkel ezelőtt kivándorolt Luis Posada Carriles kiadatását az Egyesült Államoktól szerdán. A CIA 1961-ben képezte ki Carrilest a kubai forradalom elleni célokra, 1985-ben Venezuelában letartóztatták, de az ítélet elől megszökött.

A növekvő nemzetközi nyomás hatására és közvetlenül egy hatalmas havannai tömegtüntetés után az amerikai hatóságok előző nap vették őrizetbe Luis Posada Carrilest, akit a venezuelai és a kubai hatóságok egyaránt azzal vádolnak, hogy részt vett egy Caracasból Havannába tartó kubai személyszállító repülőgép felrobbantásában, 1976-ban.
   
A merénylet 73 ember halálát okozta. Venezuela már a múltban is hivatalosan kérte a férfi kiadatását, amikor kiderült, hogy Carriles menedékjogot kért az Egyesült Államokban.
   
A közismerten Castro-ellenes és a kubai vezető ellen több merényletkísérlet tervezésével is gyanúsított Carrilest Miamiban az amerikai belbiztonsági minisztérium illetékesei kedden vették őrizetbe.
   
Jose Vicente Rangel venezuelai államfő-helyettes nyilatkozatában annak a nézetnek adott hangot: az Egyesült Államok esetleges negatív válasza, azaz a kiadatás elutasítása meglehetősen álszenté tenné a terrorizmus elleni amerikai hadjáratot. Az alelnök szerint azt jelentené, hogy Washington kettős mércét alkalmaz a terroristákkal szemben, s azt az üzenetet hordozná magában, hogy az Egyesült Államok szerint létezik "jó terrorizmus és rossz terrorizmus".
   
Bár Carriles kiaadatását Kuba is követeli, a venezuelai alelnök azt hangoztatta, hogy Luis Posada Carrilest Venezuelában állítanák bíróság elé és nem adnák ki Kubának.
   
Az amerikai hatóságok nyilvánosságra hozták, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 1961-ben kiképezte Carrilest a kubai forradalom elleni célokra, és azt is, hogy az amerikai nyomozók szerint részt vett a merényletben. 1985-ben Venezuelában letartóztatták, de az ítélet elől megszökött. 2000-ben Panamában bukkant fel, ahol állítólag Castro elnök ellen készített elő merényletet egy csúcsértekezlet alatt. A panamai államfő tavaly
kegyelemben részesítette, az idén pedig illegálisan bejutott az Egyesült Államokba.

Bóhozatnak és egyfajta tekintélymentő lépésnek nevezte Fidel Castro kubai államfő helyi idő szerint szerdán a merénylettel gyanúsított, Kubából évtizedekkel ezelőtt kivándorolt Luis Posada Carriles őrizetbe vételét az Egyesült Államokban.

A havannai állami televízió által sugárzott beszédében akubai elnök, aki kedden maga is részt vett a Carriles kiadatását követelő hatalmas tömegtüntetésen, annak a nézetnek adott hangot: az amerikai kormány azt követően kényszerült erre a lépésre, hogy Luis Posada Carriles jelenléte egyre nagyobb kényelmetlenséget okozott számára.

Castro szerint teljességgel lehetetlen, hogy az amerikai hatóságok nem tudtak Carriles tartózkodási helyéről, nem tudtak arról, hogy a Venezuela által is követelt terrorista Miamiban tartózkodik.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.