Sortűz a több ezer fős tömegre
Katonák tüzet nyitottak pénteken az Üzbegisztán keleti részén fekvő Andizsán központjában a helyi közigazgatás épülete előtt összeverődött mintegy ötezer fős tüntető tömeg közelében.
Szemtanúk ellentmondó beszámolókat adtak a történtekről. Egyesek szerint nem a tüntetőkre céloztak a katonák, hanem a levegőbe lőttek, hogy szétoszlassák a tömeget. Más beszámolók szerint három ember holtan maradt a kövezeten.
© AP |
Nem sokkal a sortüzek után sikertelen kitörési kísérletet tettek azok a fegyveres felkelők, akik a helyi kormányépületben sáncolták el magukat. Megpróbáltak átjutni az épület, illetve a főtér köré vont katonai kordonon, s ehhez "élő pajzsként" használták az általuk korábban túszul ejtett rendőröket. Kényszerítették őket, haladjanak előttük, mintegy fedezéket nyújtva nekik. Egyes szemtanúk szerint azonban így is tűzpárbaj alakult ki a fegyveres felkelők és a katonák között. Egyelőre nem tudni, voltak-e halálos áldozatai ennek a lövésváltásnak.
Péntekre virradóra kezdődtek a zavargások a kelet-üzbegisztáni Andizsánban. Fegyveres felkelők elfoglalták a város szigorúan őrzött börtönét és a megyei közigazgatás épületét. Legalább kilencen életüket vesztették az összecsapásokban, 34-en megsebesültek.
Szabadulással kezdődött
© AP |
A fegyveres felkelés hatására sok ezren tüntettek reggeltől a 300 ezer lakost számláló Andizsán központjában. Egyesek azt követelték, hogy Iszlam Karimov elnök személyesen tárgyaljon velük szociális gondjaikról. Más tüntetők hatalomváltást akarnak a szegénységtől sorvadozó köztársaság élén. Iszlam Karimov üzbég elnök több más magas rangú vezető társaságában sürgősséggel Andizsánba utazott.
Karimov vaskézzel kormányozza a szegény közép-ázsiai köztársaságot, s az iszlám szélsőségesség terjedésének veszélyével indokolja a belső ellenzék brutális elnyomását. A Taskenttől 400 kilométernyire keletre, a kirgiz határtól 40 kilométerre található Andizsánban különösen erős volt az utóbbi években az iszlám radikalizmus befolyása.
© AP |
Sajátos "demokrácia" |
A 26 milliós közép-ázsiai országban tavaly decemberben tartottak választásokat. A választáson a szovjet kommunista párti politikusból 1991-ben üzbég elnökké átvedlett Iszlam Karimov üzbég elnökhöz közel álló pártok szerepeltek a legjobban. A választáson öt párt indult ugyan - az Adolat, a Halk Demokratik Partijaszi, a Fidokorlor, a Millji Tiklanis, illetve a Vatan -, ám ezek mindegyike Karimovot támogatja, és így nincs lényeges különbség a politikai szervezetek programjai között. A valódi ellenzéki pártok - köztük a Birlik vagy az Erk - hivatalos bejegyzés hiányában nem is indíthatták közvetlenül jelöltjeiket, így azok csak független jelöltként jelentkezhettek a választási irodáknál. |
Üzbegisztán az Egyesült Államok fontos közép-ázsiai szövetségese lett a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások után. 2001 vége, az Egyesült Államok Afganisztán elleni háborúja óta amerikai katonai támaszpont működik az országban.
Üzbegisztán keleti részén tavaly novemberben már sor került összecsapásokra. Miután az árak letörésében érdekelt hatóságok megtiltották, hogy közvetítők is részt vegyenek a kereskedelmi üzletekben, illetve megszigorították a kiskereskedelmi engedélyek kiadásának rendjét, Kokand városában ezrek vonultak az önkormányzat, illetve a rendőrség épülete elé. A rendőrök és a tüntetők közti összetűzésekben többen megsebesültek, és a tiltakozók felgyújtottak több rendőrautót is.
A Karimovval szemben álló politikusok már korábban többször jelezték, hogy az ellenzék szervezetlensége, a hatalom rugalmatlansága és a növekvő szociális elégedetlenség végül polgárháborúba sodorhatja Üzbegisztánt. „A forradalmakat általában jól szervezett ellenzékiek indítják meg. Attól tartok, hogy az éhség és az elnyomás miatt nálunk előbb-utóbb spontán polgárháború tör ki” - nyilatkozta a decemberi választások után Vaszilja Inojatova, a Birlik nevű ellenzéki párt egyik vezetője.