2005. május. 02. 08:28 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 02. 08:31 Világ

Biztos nyerésre áll a brit Munkáspárt

Három nappal a parlamenti választások előtt minden eddiginél nagyobb, 13 százalékpontos előnyre tett szert a hétfőn közölt friss felmérések szerint a kormányzó brit Munkáspárt a konzervatív ellenzék előtt.

A hétfői The Timesban közölt legújabb közvélemény-kutatás szerint az 1997 óta hatalmon lévő, egymás utáni harmadik választási győzelmére készülő Labour a választók 42 százalékát tudhatja maga mögött, ami 2 százalékponttal több az előző felmérésben közöltnél.

Az ellenzéki konzervatívok támogatottsága 2 ponttal 29 százalékra csökkent; ez a legrosszabb eredmény a választási kampány kezdete óta.

A Populus közvélemény-kutató által most már naponta elvégzett szondázás nem feltétlenül mutatja azt a pontos eredményt, amely a csütörtöki választásokon várható; az úgynevezett tracker poll módszer négynapos mozgó átlagot vesz figyelembe, és elsősorban a választói szándékok dinamikáját méri, ez azonban egyértelműen a kormányzó baloldalnak kedvez.

A párt híveinek egyre nagyobb hányada - most már 65 százaléka, az előző adatsorhoz képest 2 ponttal több - mondja biztosra részvételét a május 5-i választáson.

A 12 fő belpolitikai kérdés közül a választók 11-ben a Munkáspártot nevezték a legjobb pártnak; a toryk csak a bevándorlás ügyében járnak a kormánypárt előtt, de e kérdésben is a korábbi 10-ről 4 pontra olvadt megítélésbeli előnyük – áll a hétfői The Timesban.

A közvélemény különösen a gazdasággal elégedett: a megkérdezettek 77 százaléka úgy vélekedett, hogy a brit gazdaság a következő egy évben is jól fog teljesíteni; ez 7 pontos emelkedés az egy hónappal ezelőtti arányhoz képest. Mindössze 19 százaléknyian mondták azt, hogy a gazdasági helyzet romlani fog; az így vélekedők aránya 4 ponttal zsugorodott az április elejihez képest.

Irak gyakorlatilag nem érdekli a brit közvéleményt: a hétfői kimutatás szerint a 12 legfontosabb belpolitikai téma közül ez a 11. helyre került.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. március. 16. 20:00

Hernádi Judit: Azt tudom, hogy jövőre hová fogok szavazni, ha lehet még szavazni. Persze ez sem fix

„Humor nélkül az élő ember is szétporlad” – állítja a művésznő, aki a Belvárosi Színház két nem vidám témájú bemutatójában, a María Luisában és A legenda házában is megnevetteti a nézőket. A közéleti kabaré szerinte az irányítottsága miatt fonnyadt el, a Rádiókabaréban nem lehet kimondani azt a szót, hogy Orbán, meg azt sem, hogy Viktor.